1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Degger [83]
2 years ago
7

I attached the picture of the problem please help I am so confused and would really appreciate it

Mathematics
1 answer:
lord [1]2 years ago
5 0

Answer:

(a^4)^5

Step-by-step explanation:

To express a^20 in the form (a^n)^m

We apply the law of indices :

From the power rule :

(a^n)^m = a^n*m

Hence,

For :

a^20 ; expressing 20 in the form n*m

20 = 4*5

Hence,

a^20 = (a^4)^5

You might be interested in
What is the value of the y in te equation y-13=57
12345 [234]
70 because 70 - 13 = 57
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If your bike 8 miles south and then 6 miles east, what is the distance you are from your starting point?
Lady bird [3.3K]

Answer:

<em>14 miles</em>

Step-by-step explanation:

It's still 14 miles no matter which way you go.

8 0
2 years ago
Will mark brainiest if right Is this function linear or nonlinear?<br><br> y=3x−5
qwelly [4]

Answer: This function is linear because it forms a straight line when graphed.

Would appreciate brainly <3

6 0
2 years ago
What is the rate for 4 shirts for $32:00
EastWind [94]
The answer should be $8 if you are trying to find the unit rate. All you have to do is divide 32 by 4 and you get 8. Hope that helped.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please solve with explanation
leva [86]

Answer:

i pray you get it right lol

Step-by-step explanation:

just ask a teacher

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the volume of the cylinder.<br> Either enter an exact answer in terms of π or use 3.14
    13·2 answers
  • Factor  56−16 56−16  using the GCF. I TRIED IT AND ITS NOT 8
    9·2 answers
  • 79 divided by 50,165
    13·1 answer
  • 50% of 80 solve pls show working<br>pls I know it just try working it​
    8·2 answers
  • How many solutions does the system x = -3y + 2<br> -4x - 12y = -8 have?​
    7·1 answer
  • What is the equation of this line?
    11·1 answer
  • X+2=2(2x-14) solve for x.
    15·1 answer
  • Ashley's cell phone costs $5 per month plus 10 cents per minute. Her friend's costs $3 per month plus 15 cents per minute. For w
    12·1 answer
  • W is directly proportional to u if w=5 when u=3,find u when w is =2/7​
    7·1 answer
  • Answer choices <br> 15<br> 18<br> 20<br> 30<br> Please help no links I will report
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!