1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lady bird [3.3K]
3 years ago
6

) Which object's liquid volume is best measured in milliliters? Bathtub, Milk carton, big spoon or small fish tank

Mathematics
1 answer:
Mariulka [41]3 years ago
8 0

Answer:

big spoon

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The grade 10 class is going to bake muffins. The recipe that they are going to use requires the following ingredients: RECIPE ✓2
Svet_ta [14]

The conversion of 2 liters into millimeters from the information regarding the muffins is 2000ml.

<h3>How to convert?</h3>

From the information, we are told to convert 2 litres into ml. This will be:

= 1000 × 2

= 2000ml

The number of eggs that will be bought to make 500 muffins will be:

= 500 × 2

= 1000 eggs.

Learn more about conversion on:

brainly.com/question/97386

#SPJ1

4 0
2 years ago
30 ⅓ % of 3 plz help me
Vikki [24]

Answer:

3 / 10 is the answer in fraction and 0.3 is the answer in decimal.

Step-by-step explanation:

hope this answer will help you

have a great time

5 0
3 years ago
Phoebe bought 28 ounces of gourmet cheese for a fondue. If the cheese sells for ​$6.00 per​ pound, how much will Phoebe pay for
MariettaO [177]
$10.50
///////////////////

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Instructions:Select the correct answer. Dexter's dad runs a toy store. His current yearly sales report shows that he sold 4,694
grigory [225]
The store made 13,847.30 dollars
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which could be used to evaluate the expression -6(4 2/3)
olasank [31]

Answer:

-28

Step-by-step explanation:

4 2/3=14/3

-6(14/3)=-2*14=-28

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A 5-pack of raffle tickets costs $15.55. What is the unit price?
    12·1 answer
  • The question is in the image. ( please answer ASAP)
    12·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%7B3%7D%5E%7B4%7D%20%20%5Ctimes%20%20%7B3%7D%5E%7B5%20%7D%20%20%2B2%285%20-%202%20%5Ctimes%
    12·1 answer
  • A skyscraper with 103 floors is 1,133 feet tall. Each floor is the same height. How tall is each floor?
    7·2 answers
  • Sales records at an automobile dealership show that they sold 40 red cars one month. Of those cars, 25 were new cars and 15 were
    7·1 answer
  • Brainly wont let me use question, screenshot below.
    13·1 answer
  • What is the value of 64 1/3
    6·2 answers
  • Write an equation of the line that<br> passes through (-1,2) with a slope of 4
    10·1 answer
  • Ms. Gallegos burns 236 calories riding her bike each hour. She wants to burn more than 590 calories riding her bike at the same
    5·1 answer
  • A clock was set on Monday at 8.30 a.m. On Tuesday, the following day, the clock showed 8.45 p.m. when the correct time was 8.30
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!