1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rusak2 [61]
3 years ago
15

At Corner Deli, you can get 6 bagels for $6. How much does it cost per 1 bagel?

Mathematics
1 answer:
snow_lady [41]3 years ago
4 0

Answer:

$1.00 per bagel

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, you just have to divide the number of bagels by how much they cost.

In your problem, the number of bagels is 6 and the price is also 6.

Now all you have to do is divide 6 by 6 and the answer to that is 1.

Example: 6 ÷ 6 = 1

You might be interested in
6 students share 4 bagels equally. How many pieces does each person get? (p.s thanks to everyone who answers)
bija089 [108]
Hi!

You would get 1 and a half bagel for each person

6/4 = 1 1/2 or 1.5
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is A∪ϕ and A∩ϕ for a set A?​
vodomira [7]

Answer:

1 ans A second phi okay yed

4 0
3 years ago
4. Find the time duration for the following in your notebook: (a) 1:20 a.m. to 8.05 a.m. (b) 3:50 p.m. to 6:25 p.m. (C) 11.40 a.
padilas [110]

(a) 6 hours and 45 minutes

(b) 2 hours and 35 minutes

(c) 2 hours and 40 minutes

(d) 3 hours and 20 minutes

4 0
3 years ago
Please help anyone and explain please
umka2103 [35]

So if you distribute 4 in the first parentheses, you get 12x+20y+8z.

Then you distribute 3 in the second parentheses. You'll get 3x-3z. That all equals 12x+20y+8z+3x-3z.

Now you have to start combining numbers with the same variable. Start with x. 12x+3x is 15x.

y has no other common variable, it's left alone.

8z-3z is 5z

All together now with the numbers in simpler form, the equation is 15x+20y+5z

Jenna's would be the right answer because when you distribute 5 in her answer you get 15x+20y+5z

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many square feet bigger is Figure A than Figure B?
Gemiola [76]
Figure A is 319.5 and figure B is 315 so I subtracted and got 4.5 so the answer is C
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A girl asks her father how many ties he has and he answers with a riddle: "seven-eighths of my ties plus four."
    13·2 answers
  • Hello! I need help with my math homework! I need it ASAP.<br><br> 6x - 3 = -18 + x
    11·2 answers
  • M∠2=(y+52)∘and m∠7=(2y+17)∘ . What is the value of y?
    7·1 answer
  • On a graph, points are grouped closely together and increase.
    9·2 answers
  • Use the order of operations to find the value of the expression.
    7·1 answer
  • If xy = 144, x + y = 30, and x &gt; y, what is the value of x – y ?
    12·1 answer
  • Describe the error in finding the product (big ideas math)
    8·1 answer
  • Let f(x) = x2 − 81. Find f−1(x).
    11·1 answer
  • Silvia has completed 8 of her homework math exercises, p. This is 14 of the assignment. How many exercises were assigned?
    15·1 answer
  • What are the solutions of the equation x4 – 5x2 - 36 = 0? Use factoring to solve.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!