At Corner Deli, you can get 6 bagels for $6. How much does it cost per 1 bagel?
1 answer:
Answer:
$1.00 per bagel
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, you just have to divide the number of bagels by how much they cost.
In your problem, the number of bagels is 6 and the price is also 6.
Now all you have to do is divide 6 by 6 and the answer to that is 1.
Example: 6 ÷ 6 = 1
You might be interested in
Answer:
4 sweets are orange in jar B
Step-by-step explanation:
Answer:
Together, the boys ate 5/6 of the sandwich, leaving 1/6 of the sandwich left.
Answer:
it must be

If interest is 5 percent then you add 5 for every 100 so
6x5=30
then you add 30 to 600 so your answer is 630
Answer:
3/2
Step-by-step explanation:
Slope 1 = (-1+7)/(-5-4) = 6/(-9) = -2/3
Slope 2 perpendicular to Slope 1 :
-1 ÷ -⅔ = 3/2