1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeka94
3 years ago
14

Help me please. I need this done tonight

Mathematics
1 answer:
Sindrei [870]3 years ago
8 0

Answer:

On the first one, multiply 6 by 3 (18) and subtract from 27 = $11

Step-by-step explanation:

$11 divided by three

About $3.66 Per day. I don't know how to do those graphs you doin but that's the answer to the question itself. Hope I helped?

The second one:

Divide 77 by 7 days (11)

Then subtract 4 from that (which gives you 7) because you need to know how much water is used on the flowers, not the shrubs. So, the answer should be 7. Correct me if I'm wrong, people.

You might be interested in
Buddy has 3 $1.00 bills.5 quarters and 4 dimes He sent 3.70 on lunch how much money does he have left​
evablogger [386]

Answer:

He started with $4.65.

so 4.65-3.70= .95

Buddy has $0.95 left.

Hope this helps! Please mark as brainliest!!! xx :)

Have a fantastic day!!

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Answer four please!!<br><br> Thanks
Leya [2.2K]

Answer:

I believe the second h=25+70t -16t

Step-by-step explanation:

because the initial height is 25 thats where you have to start and every second your adding 70 that way it's + 70t... but I don't get where the 16 comes in so I may be wrong

8 0
3 years ago
What is the factor tree of 8
8090 [49]
THE FACTOR TREE IS : 8=2^3
8 0
3 years ago
What does 6 - 6 + 3 =
Mice21 [21]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Paula knows the total cost for 100 students will be $750, and the cost total cost for 150 students is $1050. What is the caterer
Roman55 [17]

Step-by-step explanation:

the price charged for 100 students reflects the cost per student that applies to the order as a whole.

100 * 6 = $600, so the fixed cost is 750-600 = 150.

...

We can check this by substituting in the other equation.

Does 150*6 + 150 = 1050?

150*6=900

900+150 = 1050.

Yes, it does

...

We can express this relationship by the equation:

y = mx + b

where

y = total cost

m = $6 per student

x = number of students

b = fixed costs = 150

y = 6x + 150

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the domain of the this function?
    12·2 answers
  • It took Mary 15 seconds to walk 10 feet. How fast was she walking, in feet per second?
    8·2 answers
  • during the first round of game show, jackson scored 300 points. After the second round,after the second round, his total score w
    7·1 answer
  • Seth’s father is thinking of buying his son a six-month pass for $40. With the pass, matinees cost 1.00. If matinees are normall
    11·1 answer
  • 6 radians is the same as ____°.<br> Round to the nearest hundredth of a degree.
    7·2 answers
  • Jerry read a 200 page book in 10 hours. At that rate, how long will it take him to read a 320 page book?
    7·2 answers
  • 0.1m+8-12 when m=30 and n=1/4
    13·1 answer
  • Oi lend a hand here? Math isn't my thing :P​
    10·2 answers
  • 8 necklace have 864 beads in all how many beads will 15 such necklace have?​
    13·1 answer
  • Help please emergency!!!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!