1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mashutka [201]
2 years ago
9

Solve for x. 3x/6 + 1 = 7

Mathematics
2 answers:
3241004551 [841]2 years ago
7 0
X= 1/3 because 7-1 is 6, 6/6 is 1 so x is 1/3
Evgesh-ka [11]2 years ago
5 0
The answer for 3x/6+1=7 is 12
You might be interested in
How do I solve this question
musickatia [10]

Answer:

/2

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Write each number in standard form 6.7x10 to the 1 power
e-lub [12.9K]
<h2>Answer: 67</h2>

Step-by-step explanation: 6.7 x 10^1 = 67

8 0
3 years ago
A student scored 66 points on his Psychology 101 midterm. If the average of his midterm and final must be between 78 and 90 incl
masha68 [24]

Answer:

range of scores on final exam student get  B is 90 to 100

Step-by-step explanation:

given data

Psychology 101 score = 66

average of his midterm = between 78 and 90

maximum = 100 points

to find out

range of scores on final exam student get  B

solution

we consider here lowest marks need in final = x

so average at two marks should be

equation is  

average marks = 0.5 × ( mid term marks + final marks )      .................1

put here value

78 = 0.5 ×  ( 66 + x )

x = 90

and

90 = 0.5 ×  ( 66 + x )

x = 114

so range 90 to 114

but maximum marks is 100 so

range of scores on final exam student get  B is 90 to 100

5 0
3 years ago
What is the zero of the linear function graphed below? ​
In-s [12.5K]

Answer:

-2

hope this helps you so much

6 0
3 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • In addition to the blood types A, B, AB , and O, a person’s blood may be classified as Rh positive or Rh negative. In the United
    10·1 answer
  • △ABC△ABC is similar to △QRS△QRS. Also, sideABsideAB measures 50 cm, sideACsideAC measures 60 cm, and sideQSsideQS measures 6 cm.
    6·1 answer
  • What is the product in lowest terms?
    9·1 answer
  • A train is traveling from New Orleans to Memphis at a constant speed of 79 mph New Orleans and Tennessee are 395.1 miles apart h
    10·2 answers
  • Write a conjecture that describes the pattern in each sentence -5, 10, -20, 40, -80
    6·1 answer
  • What is the slope line passing through the point (1,-5) and (4,1)??
    8·2 answers
  • Multiply. Write your answer in simplest form 1\9 X3/10<br>help fast i will give 5 stars
    8·1 answer
  • 12x + 10x what is the awnser
    12·1 answer
  • What is a triangle with 75° 40° 65° classify as?
    12·2 answers
  • You have two cards with a sum of (-12) in your hand. What two cards could you have? *
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!