1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11Alexandr11 [23.1K]
3 years ago
13

Pleasee help!! “It costs $2.75 to buy 3/4 lb of grapes. How much would it cost to purchase 9.5 lbs of grapes? Explain or show yo

ur reasoning.”

Mathematics
1 answer:
avanturin [10]3 years ago
6 0

Answer:

$34.83

Step-by-step explanation:

First convert 3/4 to decimal form: 3/4 = 0.75

Create a proportion using similar rates:

$2.75 / 0.75 lb  = x / 9.5 lb

where "x" represents the price of the 9.5 lbs of grapes we need to find.

Solve for x by multiplying both sides by 9.5 lb to isolate x completely

2.75 * 9.5 / 0.75 = x

Therefore x = $34.83

You might be interested in
What is this answer PLEASE HELP
OLEGan [10]
The answer is D) 5/24 because the fractions have unlike denominators
6 0
3 years ago
Help please hdjdhdhdjdj
Charra [1.4K]
Use A Graph

I Hope This Helped!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The area of a rectangle is 32 in² and its length is 4 inches
oksano4ka [1.4K]
A) The with is 8 inches. You would do 32/4 to get your answer
B) The perimeter is 12. P=l+w so P=8+4 which is 12.(P stands for perimeter  
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is an equation?
liq [111]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

because it has an equal sign

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given the equation 2x + 4 = 4x − 2, select the reasoning that correctly solves for x.
Mars2501 [29]
Subtract 4, subtract 2x, then divide by -2
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Describe the range of a square root function
    5·1 answer
  • 3x+4=43<br> Translate into a sentence
    11·2 answers
  • What is 7 pi over 3?
    10·1 answer
  • Complete the factorization of 3x2 – 5x + 2.
    5·2 answers
  • 2(x-7)&lt;-12 <br><br> Help!! I need this for my math
    9·1 answer
  • A 3-pack of jump ropes costs $6.90. What is the unit price?
    10·2 answers
  • Please help me!! I have no clue how to start this
    13·1 answer
  • 1. A box contains 80 tissues. A case contains 24 boxes of tissues and costs
    8·1 answer
  • Help confused on what to do
    6·1 answer
  • The claim made in Passage 1 that a "consensus"
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!