1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iragen [17]
3 years ago
10

10. What is the equation of a line that passes through the point (4, 1) and is parallel to the line 2x - y = 42 A. y = 2x + 2 B.

y = 2x - 7 C. y = -2x + 6 D. y=-2x + 9​
Mathematics
1 answer:
andreyandreev [35.5K]3 years ago
7 0

9514 1404 393

Answer:

  2x -y = 7

Step-by-step explanation:

Only the constant is different for the parallel line. It must be chosen so that the given point satisfies the equation.

  2x -y = 2(4) -(1) = 7

The equation is ...

  2x -y = 7

You might be interested in
Could someone pkease help. i am not sure if i have the correct answer, thanks
Mama L [17]
I believe you are correct keep it up
5 0
3 years ago
1
natulia [17]

Answer:

78

Step-by-step explanation:

112-18-16=78

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A small child is at a candy store, eager to spend his $1 allowance on candy. His two favorite candies are priced at $0.05 and $0
melisa1 [442]
While both a and c work the most likely answer that they want would be A because it represent the cents already and it shows all possible ways that those two values can be split among 1 dollar
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Julie spent 1/6 of her money on books , 1/3 of the remainder on a dress and saved the rest.
Lana71 [14]

The answers are 5/9 and $234.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you Rewrite <br> 3x3x3x3<br> using an exponent?
Charra [1.4K]
Your answer is 3 raised to 4 that is 3^4.

Hope this helps :)
5 0
3 years ago
Other questions:
  • 4% of what number is 7
    13·1 answer
  • A bag contains 13 dark chocolates, 16 white chocolates, and 11 milk chocolates. Maggie’s class teacher, Jill, is very strict, an
    8·1 answer
  • A bag of 8 apples cost $2.88. What is the cost of one apple
    7·1 answer
  • How can you use a pattern to add 20+30+40+50+60+70+80​
    6·1 answer
  • Which is a true statement about the dot plot? Number of Rolls of a Six-Sided Number Cube to Get an Even Number A dot plot going
    8·2 answers
  • Find inverse function of y= (1/x) +1
    11·1 answer
  • Translate the sentence into an equation.
    9·1 answer
  • Helppp...........................math ​
    12·1 answer
  • Solve for y: 4x + 2y = 6
    11·2 answers
  • A cylinder has a height of 6 meters and a radius of 3 meters. What is its volume? Use ​ ≈ 3.14 and round your answer to the near
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!