1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nuetrik [128]
3 years ago
11

Ayuda!! lo necesito antes del 17 de febrero jeje

Mathematics
1 answer:
DerKrebs [107]3 years ago
8 0
Es 1/2 . 30+20= 50

50/100 = 1/2

porfa dame brilliant answer
You might be interested in
Mr. gomez bought 2 pairs of jeans each costing 45.50, and 1 pair of shoes. he spent a total amount of 132.25,. how much did the
GaryK [48]

Answer:

The answer is $41.25 because the 2 jeans are $91 as a collective plus the supposed $41.25 shoes equals the total amount (assuming no tax) $132.25.


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
community group bought 30 tickets to an amusement park at a total cost of $810. They bought x student tickets for $25 each and y
Zina [86]

it would be 18 student tickets and 12 adult tickets

18x25= 450

12x30 = 360

360+450 = 810

4 0
3 years ago
Eight less than 1/3 a number n is -13
Goryan [66]
1/3n - 8 = -13 <== ur equation
1/3n = -13 + 8
1/3n = - 5
n = -5 * 3
n = -15

check..
1/3(-15) - 8 = -13
-5 - 8 = -13
-13 = -13 (correct)

so the number (n) = -15
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
1) A basket of apples are given to a group of students. If 3 apples are given to each student, there will be 8 apples left. If 5
sattari [20]

Answer:

1) either 5 or 6 students in the group

2) 6 rooms are booked

Step-by-step explanation:

1) x students  

3x + 8 = apples

5 (x-1) + y (the one get less than 5 apples)

3x + 8 = 5 (x - 1) + y

3x + 8 = 5x - 5 + y

2x + y = 13

X       1       2      3      4      5      6

Y       11      9      7      5      3       1

because y < 5 so x = 5 or x = 6

2) x rooms are booked

4x + 20   total students

8 (x-1) + y (the students in room not full))

4x + 20 = 8 (x-1) + y

4x + 20 = 8x - 8 + y

4x + y = 28

X       1       2      3      4      5      6

Y       24    20    16    12     8      4

y < 8 answer is 6 rooms

4 0
3 years ago
The unit rate for $124 for 8 skirts is $
dedylja [7]

Answer:

15.20,15.50

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Monica uses 3 tablespoons of milk in her custard recipe. The ratio of tablespoons to fluid ounces is 2 : 1. How many fluid ounce
    15·1 answer
  • Which of the following is equivalent to the polynomial below
    10·1 answer
  • A sampling plan states that if 20 incoming bolts are checked and 2 or less defective bolts are discovered, the lot will be rejec
    15·1 answer
  • Simplify the expression:6(x+4)+1
    15·2 answers
  • A square has a length of 0.75m. Find the area.
    10·1 answer
  • Jason’s budget is shown in the circle graph below. His total monthly budget is $3,000. How much does Jason spend on groceries? A
    9·2 answers
  • On his afternoon jog Chris took 42 minutes to run 3.75 miles. How many miles can he run in 90 minutes?
    12·1 answer
  • What is the frequency of the graph of y = 1/3 sin(2x)?
    14·1 answer
  • What is the mode of the data shown in the table?
    9·2 answers
  • Find the value of a cube + b cube when a+b = 5 and ab = 3
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!