Answer:
Unit price of 12 cupcakes for 25 dollars = 25/12
= 2.08 dollars
OK to solve this, we have to solve each system presented through elimination or substitution and find which one is equivalent to that of the teacher's!
First let's solve for the teacher's:
-2x+5y=10
-3x+9y=6
Solve by substitution (I think elimination might be easier to do for this one, but I don't really remember 100% sorry!)
Isolate the x (or y) variable in the first equation
-2x+5y=10
-2x=10-5y

Substitute x into the next equation and solve for y
-3(10-5y/2)+9y=6
3*10-5y/2+9y=6
(multiply both sides by 2)
3(10-5y)+18y=12
30-15y+18y=12
30+3y=12
3y=-18
y=-6
Substitute in x
x= -10-5(-6)/2
x=-20
TEACHER'S ANSWER (-20,-6)
GOKU
x-3y=-2
-2x+5y=-7
Do the same as above
Solve for x
x-3y=-2
x=3y-2
Plug in
-2(3y-2)+5y=-7
4-6y+5y=-7
4-y=-7
-y=-11
y=11
x=(3(11)-2)
x=31
GOKU'S ANSWER (31, 11)
SELINA:
-5x+14y=16
-3x+9y=12
One last time!! :)
-5x+14y=16
-5x=16-14y
x=(16-14y)/-5
-3(-(16-14y/5)+9y=12
3*16-14y/5+9y=12
3*16-14y+45y=60
48-42y+45y=60
48+3y=60
3y=12
y=4
x=-(16-14(4))/5
x=8
SELINA'S ANSWER
(8,4)
So neither Goku or Selina got the same answer as the teacher
To find the unit price, divide the total price by the total weight.
4.60 / 2 = 2.30
So, the unit price is $2.30 per liter of milk.
Best of Luck!
The relationships of the 4's is 40,000 and 4,000
<h3>2/5 is your answer. </h3><h3>▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓</h3>
☞ First, 0.40 is the same as 40/100.
But we are not done.
<u>Now, doing this you need to find the GCF (Greatest common factor) of 40, 100.</u>
2 x 2 x 5 = 20.
☞ So our GCF is 20.
Divide both the numerator and the denominator by the GCF.
40 ÷ 20 / 100 ÷ 20.
<h2>Simplify to get ☞ 2/5.</h2><h2>▬▬ι══════════════ι▬▬</h2>
Best of luck on your assignment!
▬▬ι══════════════ι▬▬
- Emacathy | Top Answerer ♫♪.ılılıll|̲̅̅●̲̅̅|̲̅̅=̲̅̅|̲̅̅●̲̅̅|llılılı.♫♪
<h2 />