1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Musya8 [376]
3 years ago
6

Plzz i will give brainliest if correct plzzzzzzzzzzzzzzz

Mathematics
1 answer:
GuDViN [60]3 years ago
4 0

Answer:

Umm what do <em>I</em> answer there is nothing there

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is Dr. Phil's First name?
erica [24]

Answer:

Philip

Full name: Phillip Calvin McGraw

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
item 3 lamar gives his dog a pill once each day. each pill contains 3.6 milligrams of medicine. how many grams of medicine does
babymother [125]

Multiplication is the process of multiplying. The amount of medicine that Lamar's dog will have in one week is 25.2 milligrams.

<h3>What is multiplication?</h3>

Multiplication is the process of multiplying, therefore, adding a number to itself for the number of times stated. For example, 3 × 4 means 3 is added to itself 4 times, and vice versa for the other number.

Given a medicine provides 3.6 milligrams of medicine. Therefore, the amount of medicine the dog will have in a week is,

The amount of medicine = 3.6milligrams × 7 = 25.2 milligrams

Hence, the amount of medicine that Lamar's dog will have in one week is 25.2 milligrams.

Learn more about Multiplication:

brainly.com/question/14059007

#SPJ1

6 0
2 years ago
It costs 19.20 for a pack of 8 padlocks.Find the unit price in dollars per padlock.If necessary, round your answer to the neares
nadya68 [22]
The answer is $2.4. Hopefully this helped.
8 0
3 years ago
Sam is trying to determine which cell phone and service plan to buy for his mother. The first phone costs $100 and $55 per month
vodomira [7]

Answer:

13 months

Step-by-step explanation:

x is the number of months

first phone:

f(x) = 55x + 100

second phone:

g(x) = 51x + 150

now set up the inequality

g(x)<f(x)

51x + 150 < 55x + 100

Solve the inequality: 

51x + 150 < 55x + 100

(get everything on the correct sides... combine the like terms)

51x - 55x < 100 - 150

-4x < -50

divide both sides by -4 (don't forget to flip the inequality sign when dividing by a negative number.)

x > 50/4

x > 12.5

round up to 13

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use three different values of n to demonstrate that 2n + 3n is equivalent to 5n.
GarryVolchara [31]
 n can be 0 so 2(0) +3(0) = 0 now lets go up by one so 2(1) +3(1)= 5 now we will go up another number so lets go for 2(2)= 10 so  we figured out that 2(1) +3(1) is  5 so n equals 1

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Factor the expression completely.
    5·1 answer
  • Mathematics question please answer fast !!!
    15·1 answer
  • 10. Using Base 10 blocks, show &amp; explain how to divide 35 (3 longs and 5 units) by 5. (DRAW
    8·1 answer
  • There are 63 counters in total the total numvers of counters in box A and box B in 36
    14·1 answer
  • What’s the answer to this<br> Please give me a short and simple correct answer
    10·1 answer
  • 4/5 times 3/4 and 5/7 9/10
    12·1 answer
  • Points Possible: 1, Points Correct: 0 Given the equation y = x + 9, what is the y -intercept?
    7·1 answer
  • -5(5x-4)==============
    10·1 answer
  • Cameron is designing a calendar as a fund-raising project for math class. The cost of printing is $500, plus $2.50 per calendar.
    13·1 answer
  • The points(13,-6) and (8,-11) fall on a particular line. What is its equation in slope- intercept form?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!