1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
eimsori [14]
2 years ago
6

PLEASE HELP ME 20 POINTS + BRAINLIEST

Mathematics
2 answers:
nataly862011 [7]2 years ago
8 0

9514 1404 393

Answer:

  (b)  36.56 ft

Step-by-step explanation:

The perimeter is the total of the circumference of a 4 ft circle and two lengths that are 12 ft.

The circumference is given by ...

  C = πd

  C = (3.14)(4 ft) = 12.56 ft

Adding the 24 ft of straight sections, we find the total perimeter to be ...

  P = 12 + 12 + 12.56 = 36.56 . . . feet

xxTIMURxx [149]2 years ago
3 0

Answer:

OPTION B

Step-by-step explanation:

<em><u>S</u></em><em><u>E</u></em><em><u>E</u></em><em><u> </u></em><em><u>I</u></em><em><u>M</u></em><em><u>A</u></em><em><u>G</u></em><em><u>E</u></em><em><u> </u></em><em><u>F</u></em><em><u>O</u></em><em><u>R</u></em><em><u> </u></em><em><u>A</u></em><em><u>N</u></em><em><u>S</u></em><em><u>W</u></em><em><u>E</u></em><em><u>R</u></em><em><u>.</u></em>

You might be interested in
What is the measure of the missing angle?​
goblinko [34]

Answer:

<u>The missing angle measures also 110°</u>

Step-by-step explanation:

Let's recall that If the transversal cuts across parallel lines (apparently, this particular case) then those alternate exterior angles have the same measure (.∠ 110° and ∠?) So in the figure given, the two alternate exterior angles measure the same.

<u>The missing angle measures also 110°</u>

4 0
3 years ago
Barry’s Bagel Emporium sells a dozen bagels for $5.00. This price is no longer high enough to create a profit. The owner decides
katen-ka-za [31]

Answer:

Plan C will be the fastest - it will take 10 weeks

Step-by-step explanation:

Plan A will take 60 weeks

Plan B will take the longest 104 weeks

Plan D will be the fastest - it will take 12 weeks

8 0
2 years ago
What is the solution to this system of equations?
Maurinko [17]

Answer:

  (x, y) = (5, -2)

Step-by-step explanation:

A graphing calculator provides a quick and easy way to find the solution.

_____

There are several other ways to solve these equations. Or you can estimate where the answer might be using logic like this:

The intercepts of the first equation are ...

  • x-intercept = 26/4 = 6 1/2
  • y-intercept = -26/3 = -8 2/3

So the graph of it will form a triangle with the axes in the 4th quadrant.

The intercepts of the second equation are ...

  • x-intercept = 11/3 = 3 2/3
  • y-intercept = 11/2 = 5 1/2

So the graph of it will form a triangle with the axes in the 1st quadrant. The x-intercept of this one is less than the x-intercept of the first equation, so the two lines must cross in the 4th quadrant.

The only 4th-quadrant answer choice is (5, -2).

3 0
3 years ago
Your cellphone company charges a $18 monthly fee, plus $0.11 per minute of talk time. One month your cell phone bill was $70.80.
NemiM [27]

Answer:

480 minutes would be the answer

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write nine and eighty-four hundredths in standard form.
Scrat [10]
The answer is: 9.84
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which expression is equivalent to<br> quivalent to b^-2/ab^-3?
    11·2 answers
  • (a^3)^6 = (a^2)^x what is x?
    9·1 answer
  • A post card collector has 1,230 postcards if she displays them on pages that hold 6 cares each how many pages does she need ?
    14·1 answer
  • Which is the graph of y&lt;2x-1
    15·1 answer
  • PLEASE HELP, 30 POINT!!! The coordinates of quadrilateral VWXY are given below. Find the coordinates of its image after a dilati
    9·1 answer
  • A driver works 40 hours a week for the first two months
    15·2 answers
  • Find the value of X, I need help solving this
    14·2 answers
  • Find the sale price of the item. Round to two decimal places when necessary. Original price: $45. Markdown: 22%.
    6·1 answer
  • A town in america has 2400 families and 4200 cars. What is the family : cars ratio? ​
    14·2 answers
  • A 64-ounce bottle costs $3.45. What is the cost per ounce? Round answer to the nearest cent.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!