Answer:
7 horses and 8 chickens
Step-by-step explanation:
To solve this, first you would need to list out all of the available ratios. Then, find out how many legs are in each option.:
14 horses and 1 chicken = 58 legs
13 horses and 2 chickens = 56 legs
12 horses and 3 chickens = etc.
11 horses and 4 chickens
10 horses and 5 chickens
9 horses and 6 chickens
8 horses and 7 chickens
7 horses and 8 chickens = 44 legs!
6 horses and 9 chickens
5 horses and 10 chickens
4 horses and 11 chickens
3 horses and 12 chickens
2 horses and 13 chickens
1 horses and 14 chickens
<h3>
Answer: 28</h3>
==========================================================
Explanation:
Method 1
Imagine a table with 8 rows and 8 columns to represent all possible match-ups. You can actually draw out this table or just think of it as a thought experiment.
There are 8*8 = 64 entries in the table. Along the northwest diagonal, we have each team pair up with itself. This is of course silly and impossible. We cross off this entire diagonal so we drop to 64-8 = 56 entries.
Then notice that the lower left corner is a mirror copy of the upper right corner. A match-up like AB is the same as BA. So we must divide by 2 to get 56/2 = 28 different matches.
----------------------------------
Method 2
There are 8 selections for the first slot, and 8-1 = 7 selections for the second slot. We have 8*7 = 56 permutations and 56/2 = 28 combinations.
----------------------------------
Method 3
Use the nCr combination formula with n = 8 and r = 2

There are 28 combinations possible. Order doesn't matter (eg: match-up AB is the same as match-up BA).
Notice how the (8*7)/2 expression is part of the steps shown above in the nCr formula.
First, find the area of each of the prisms sides
5 by 5.5 = 27.5
3 by 5.5 = 16.5
4 by 3 cut in half = 6 (theres 2 of thoses so 12)
4 by 5.5 = 22
Add up the products and the surface area is 78 units
Post brainliest if this helped :)
C(s) = 175s + 4500 or y = 175x + 4500
cost of 12 tons of sugar...
C(12) = 175(12) + 4500
C(12) = 2100 + 4500
C(12) = 6600....so 12 tons of sugar will cost u $ 6600
Answer:
See below for explanation of the examples.
Step-by-step explanation:
Left example
It is an exercise in addition, i.e. 48+122=170, the answer is written in the bottom box.
Right example
It is an exercise in subtraction, i.e. 8 1/2 - 3 1/2 = 5
The answer is written in the bottom box.
There is no indication though as to when to do the addition, and when to do the subtraction. Perhaps it would be shown in the rest of the page (not shown).