1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arte-miy333 [17]
3 years ago
11

A family of 10 that all leave the house at the same time each morning has two bathrooms. They must share for everyone to be read

y. Time is allotted to each family based on age. Is this apportionment or not apportionment?
Mathematics
1 answer:
igomit [66]3 years ago
4 0

Answer:

Not apportionment

Step-by-step explanation:

Apportionment can be described as a way of sharing out or dividing out in the best fair method.

If a family of 10 leave the house at the same time and have to share just two bathrooms, the time allocation should not be based on age rather should be based on how early each person wakes up in the morning.

You might be interested in
WHATS THE PRODUCT PLZZZ
Iteru [2.4K]
3 3/5 * 5/7
Convert the mixed number into a improper fraction.
18/5 * 5/7
Multiply the numerator(18) by the other numerator(5) while multiplying the denominator(5) by the other denominator(7).
Final Answer: 90/35 or about 2.6 *Both answers are equivalent to each other.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help solve for X
Morgarella [4.7K]

Answer:

x = 2sqrt(5)

Step-by-step explanation:

We can use the Pythagorean theorem to solve

The legs are x and 8/2 =4

and the hypotenuse is 6

a^2 + b^2 = c^2

x^2 +4^2 = 6^2

x^2 +16 = 36

Subtract 16 from each side

x^2 +16-16=36-16

x^2 = 20

Take the square root of each side

sqrt(x^2) = sqrt(20)

x = sqrt(4*5)

x = sqrt(4) sqrt(5)

x = 2sqrt(5)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the smallest power of 10 that exceeds this number 235,452?
taurus [48]

{10}^{6}
10 to the power of 6 equals 1,000,000.
8 0
3 years ago
A store buys a jacket for $20.00 and then sells it to customers for 80% more than that. What is the selling price of the jacket?
Elis [28]
Your answer would be 36.

Hope this helped!
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Carlo spent $107.60 on 8 books. If each book cost the same amount, how much did one book cost?
dlinn [17]

Answer:

$13.45

Step-by-step explanation:

Divide $107.60 by 8

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the approximate surface-area-to-volume ratio of a softball with a radius of 2 inches
    11·2 answers
  • I need help!! 10 POINTS! NEED BY 8:30PM
    11·1 answer
  • 7th grade math i-ready
    6·1 answer
  • Samuel wants to attend a four-year university with an annual tuition of $16,700.He has $21,000 in savings and earned a grant for
    15·1 answer
  • Who can solve this for me real quick?
    12·1 answer
  • A 2-mile walking trail has a distance marker every 1\4 mile. How many markers are along the trail?
    8·1 answer
  • The question in the middle is it a b c or d ??
    12·1 answer
  • There must be fewer than 5 fish in the small aquarium. There are already 3 fish in the aquarium.
    8·1 answer
  • From his eye, which stands 1.63 meters above the ground, Isaac measures the angle
    13·1 answer
  • What is it help pleaseee
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!