Answer:
Her grocery bill was <u>$4.62</u>.
Step-by-step explanation:
There is some mistake in question so the correct question is:
Sherry bought 6 apples at 43¢ per apple. She then bought 4 oranges at 51¢ per orange. How much was her grocery bill?
Now, to find the grocery bill.
As the units are given:
<em>43¢ per apple and </em>
<em>51¢ per orange.</em>
$1 = 100¢.
So, the cost of 6 apples =
Thus, the cost of 6 apples = $2.58
And the cost of 4 oranges =
Thus the cost of 4 oranges = $2.04
Now, to get the total grocery bill we add the cost of apples and oranges:
Therefore, her grocery bill was $4.62.
Answer:
-3/8= -6/16=-9/24=-12/32=-15/40....
3/8=6/16=9/24=12/32=15/40=18/48=21/56.....
Answer:
Step-by-step explanation:
The manufacturing plant earned $80 per man-hour of labor when it opened
The plant earns an additional 5% for every additional man-hour t.
This can be modeled using the function:
where Initial Amount Earned, P=80
Rate of Increase, r=5%=0.05
Therefore, the function that models the amount earned at any time t is:
Answer:
Step-by-step explanation:
step 1
Convert mixed number to an improper fraction
step 2
Using proportion
step 3
Convert to mixed number
Answer:
To convert an angle measure to radians, multiply it by pi/180.
Step-by-step explanation:
310 * pi/180 = 31pi/18 = 5.41 rad