4.5 pounds
72 ounces
HOW-TO:
1. we know that 1 pound is 16 ounces.
So let's find how many of 16 are needed for 72.
72 ÷ 16 = 4.5
Use that answer and multiply it by the number of pounds per 16 ounces.
You get 4.5 pounds.
Answer:
2438.4
Step-by-step explanation:
multiply 96 by 25.4
10x+25 (expressions don't have equal signs)
Step-by-step explanation:
here is your answer
enjoy
thanks to another users to give this answer
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1