1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anit [1.1K]
3 years ago
5

I really need help really fast!!!

Mathematics
1 answer:
Sonbull [250]3 years ago
4 0

Answer:

-3 sqrt 2 or -4.242640687

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A cheetah runs 108 meters in 4 seconds. How far can the cheetah run in 9 seconds?
Lesechka [4]
I believe the answer is 243
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Total Price: The sales tax rate is 5%. If the sales tax on a 10-speed bicycle is $9, what is the purchase price?
Lesechka [4]

Answer:

The purchase price is $180

The total price is: $189

Step-by-step explanation:

Sales tax rate = 5\%

Sales tax on bike = $9

We need to find the purchase price.

Let purchase price = x

We know that Sales tax = 5% of x

and Total price = Purchase Price + Sales tax

So, we can write:

Sales tax = 5% of x

Putting values and finding x

9 =5\% \:of\: x\\9=\frac{5}{100}\:of\:x \\x= \frac{9*100}{5}\\x=180

So, the value of x i.e Purchase price = $180

The purchase price is $180

Now finding the total price of bicycle

Total price = Purchase Price + Sales tax

Total price = 180 + 9

Total price = $189

So, The total price is: $189

6 0
2 years ago
HELP! WILL NAME BRAINEST!!!!
Irina18 [472]

the best answer is b

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A recipe calls for 1 1/2 cups of flour, 3/4 cup of white sugar, and 1/8 cup of brown sugar.
NeTakaya

Answer:

(a) 2 3/8 cups

(b) 3-cup

Step-by-step explanation:

1 1/2 + 3/4 + 1/8

The common denominator is 8

1 4/8 + 6/8 + 1/8 = 1 11/8 = 2 3/8 cups

I choose 3-cup mixing bowl since it fits 2 3/8 cups ingredients.

6 0
3 years ago
Giving Brainiest to who gets it right please hurry though.
kramer
1. 2.50x + 5 = C
2.50(4.1) + 5 = C
$15.25

2. 15.25(1.15)
$17.54

3 B, I believe but dont quote me.

4. 206 / 60 + 30
236 minutes
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Al Dietrich is in training. He swims for 30 minutes, bicycles (10 mph) for 30 minutes, and runs (8 mph) for 30 minutes everyday.
    12·2 answers
  • An angle measuring 32 degrees has a complement that measures (2x - 16)degrees. What is the value of x? (and the steps)
    14·1 answer
  • HELP QUICKLY PLEASE HURRY!!!!!
    11·2 answers
  • Explain the difference between using the tangent ratio to solve for a missing angle in a right triangle versus using the cotange
    11·1 answer
  • The food pantry distributes 10-oz bags of rice. If three 5-lb bags are donated to the pantry,how many 10-ounce bags can be made
    6·1 answer
  • Solve this 8x-6(3-2x)
    9·2 answers
  • The cost of 7 scarves is $50.75. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    5·1 answer
  • Which rule best represents the dilation that was applied to Figure S to create Figure T?
    5·1 answer
  • I need help on this for my math assignment (even know its easy) 4×X=16 whats is X in this situation.
    7·2 answers
  • Find the missing length indicated
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!