1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vlada-n [284]
2 years ago
5

The area, A, of a triangle is one-half the product of the triangle's base and height.

Mathematics
1 answer:
nordsb [41]2 years ago
7 0

A = (1/2)(b * h)

It is 1/2 times the product (which is the end result of multiplication of two values), of base (b) times height (h)

You might be interested in
Which scatterplot does NOT suggest a linear relationship between x and y. Look AT IMAGE
Afina-wow [57]

Answer:

Graph C

Step-by-step explanation:

It is Graph C because the points are majorly curved, while the rest of the lines are linear because they are straight.

Hope this helps! :D

- Luna

7 0
3 years ago
Please help number 42
Ratling [72]

Answer:

All I know

Step-by-step explanation:All I know is that you have to distribute the top so 5{2k - 3} so that would be 10k-15 and then -3{k+4} would be -3k -12 hopefully this helps you out a littble bit so the top completely is 7k-27

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help on 6-98 can you please help me
OLga [1]
Molly got 20 because she did not follow the order of operations, so this is incorrect. Nancy got the correct answer because she multiplied 4 * 3, and then added 2, giving her 14. Molly added 3+2, and multiplied that by 4. Nancy is correct with 14.


4 0
2 years ago
What are a) the ratio of the perimeters and b) the ratio of the ratio of the areas of the larger figure to the smaller figure
vfiekz [6]
Assuming that the figures given are square such that the scale factor between them is equal to 28/8 which can be further simplified into 7/2. The ratio of the perimeter is also equal to this value, 7/2. However, the ratio of the areas is equal to the square of this value giving us an answer of 49/4. 
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Lisa buys a dozen apples and two oranges. Jeremy buys six apples. Oranges cost $1 each, and they spent $9 total. How could you d
Vlad [161]
2 oranges cost $2 . $9 - $2 = $7
then 12 apply of Lisa and 6 apples of Jeremy
= 18 ÷ 7 = 2.57. $2.57 for 6 apples
2.57 ÷ 6 = 0.43 each apple
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • There are 200 end of the year school dance tickets available. Students who have perfect attendance are able to purchase them in
    5·1 answer
  • Which table shows a proportional relationship between a and b?
    8·2 answers
  • The probability that a student graduating from Suburban State University has student loans to pay off after graduation is 0.60 T
    7·2 answers
  • the area of north dakota is 77,353 square miles. the area of south dakota is 70,700 square miles. how many square miles greater
    11·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST
    10·2 answers
  • Is 6/3 equal to 2 whole?
    9·2 answers
  • The value for the area A of the figure is given. Write and solve a compound inequality for the value of x in the figure.
    9·1 answer
  • Pls help due at 11:59
    12·1 answer
  • I swear I’ll mark you brainlist if you get the right answer!!
    9·2 answers
  • Deltamath <br><br> Please help me
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!