1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klio [65]
2 years ago
14

How does the number line below represent the product of a positive number and a negative number? Drag words and numbers to expla

in. Each tile may be used once, more than once, or not at all. A number line from negative 5 to 0. Start at 0. Count back three times, each time by negative 1 point 5. End at negative 4 point 5. – 1.5– 3– 4.5positivenegative The number line shows 3 • = – 4.5. The number line shows three groups of a number, which results in a product.
Mathematics
1 answer:
mina [271]2 years ago
6 0

Answer:

I cannot see the number line mentioned here, but I'll explain how you multiply negative and positive using tiles and number line.

To multiply positive and a negative nunber, for instance, 2(–3), you'll think of it as 2 groups of negative one in three's. Using tiles you have

–1 –1

–1 –1

–1 –1

Two groups of negative one in three's, adding that up we have 6.

Using number line. See 2(–3), for instance, as moving twice in intervals of –3. If I am to multiply that, starting from 0, if I move once, I'll land at –3, if I move one more time, I'll land at –6. Since I am to move twice, that's the required answer.

You might be interested in
Describe the steps you would follow to write a two-step inequality you can use to solve a real-world problem
Mariana [72]
Pemdas and other math based things
5 0
2 years ago
Look at the screen shot plz i need help asap i have a test
Alexxx [7]

Answer:false then false

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
One side times the side different from the first one =area
insens350 [35]
Length × width=area
length+width + height
5 0
3 years ago
A store is having a sale on chocolate chips and walnuts. For 3 pounds of chocolate chips and 5 pounds of walnuts, the total cost
mrs_skeptik [129]

Answer:

Step-by-step explanation:

3c + 5w = 16

6c + 2w = 22

-6c - 10w = -32

6c  + 2w = 22

-8w = -10

w = 10/8 = 5/4 = $1.25 per lb

3c + 5(1.25) = 16

3c + 6.25 = 16

3c = 9.75

c = $3.25 per lb

5 0
3 years ago
Its please excuse my dear aunt sally if yall know any of that (32-4)*5*(10+22)
Marina CMI [18]
Complete the brackets first and then multiply it all.
28x5x32= 4480
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • WHAT IS THE AREA OF THE SQUARE????? Help me please
    8·2 answers
  • What is the sum of the first four composte numbers? <br><br> 19 <br><br> 20 <br><br> 27 <br><br> 28​
    5·1 answer
  • A cylinder has a diameter of 5 inches and is 8 inches tall. What is the volume of the cylinder to the nearest tenth?
    11·1 answer
  • Possible side lengths for a rectangular fence are 8 feet, 10 feet, and 12 feet. Marsha
    12·1 answer
  • Erin uses 2 boxes of cake mix for every 3 bags of cake
    9·2 answers
  • What is the equation of the line that passes through the point (−4,−8) and has an undefined slope?
    13·1 answer
  • Why are you allowed to move the decimal points before
    14·1 answer
  • To the nearest​ millimeter, a cell phone is 135 mm long and 51 mm wide. What is the ratio of the width to the​ length?
    5·1 answer
  • F(x)={x+4 if x&lt;5
    6·1 answer
  • Convert 4.5 into second step by step please ​
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!