1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hram777 [196]
2 years ago
8

Based upon Booked Orders and Sales Predictions, the expected finished goods requirements is 550 units over the planning period.

We currently have the 450 units of Finished Goods Products in Inventory, and have already scheduled for 150 units to be produced within the planning period. How many units of product A should we include on future Planned Production Orders? Group of answer choices
Business
1 answer:
BARSIC [14]2 years ago
5 0

Answer: 0 units

Explanation:

Future Planned Production Orders = Expected goods requirement - Finished goods in inventory - Schedule production

= 550 - 450 - 150

= -50 units

Include no units because the finished goods and the scheduled production make up the requirement for the period.

You might be interested in
With regard to a prior perfected security interest in goods for which a financing statement has been filed, which parties is mos
timofeeve [1]

Answer:

A buyer in the ordinary course of business who purchased the goods from a merchant

Explanation:

In finance, perfected security interest is an interest in a property that prevents other party from having claims on it legally.

It should be noted that With regard to a prior perfected security interest in goods for which a financing statement has been filed, the parties is most likely to have a superior interest in the same collateral is buyer in the ordinary course of business who purchased the goods from a merchant.

8 0
3 years ago
J Corp. common stock is priced at $36.50 per share. The company just paid its $0.50 quarterly dividend. Interest rates are 6.0%.
viva [34]

Answer:

Explanation:

The time (T) = 6 months = 6/12 years  = 0.5 years

Interest rate (r) = 6% = 0.06

The stock is priced [S(0)] = $36.50

The price the stock sells at 6 months (V_c) = $3.20

European call (K) = $35

The price (P) is given by:

P=V_c+K.e^{-rT}-S(0)+Dividends\\But, Dividends = 0.5*e^{-0.25*0.06}+ 0.5*e^{-0.5*0.06}\\Therefore, P=V_c+K.e^{-rT}-S(0)+0.5*e^{-0.25*0.06}+ 0.5*e^{-0.5*0.06}\\Substituting:\\P=3.2+35*e^{-0.06*0.5}-36.5+0.5*e^{-0.25*0.06}+ 0.5*e^{-0.5*0.06}\\P=3.2+33.9656-36.5+0.4926+0.4852\\P=1.64

The price of a 6-month, $35.00 strike put option is $1.65

5 0
3 years ago
Which factor makes a currency more attractive to investors
Anna007 [38]
The correct answer is B. A low inflation rate! I hope this helps you!
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of these statements best represents the law of supply? select one:
sweet [91]

c. when the price of a good decreases, sellers produce less of the good.

According to the law of supply, an increase in price results in an increase in quantity supplied. This means that there is a direct relationship between price and quantity:  Thus, when price of a good falls, sellers produce less


8 0
3 years ago
EB8.
Stolb23 [73]

Answer:

The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.

Explanation:

Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:

Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced

In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).

In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000

When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Wexler, Inc.’s income statement showed total expenses for the year to be $50,000. If the company’s revenues for the year were $1
    10·1 answer
  • Assume that the amount of money deposited in a bank is proportional to the square of the interest rate the bank pays on this mon
    7·1 answer
  • Home / study / business / economics / questions and answers / 1.if individual income tax accounts for more total ...
    12·1 answer
  • A woman plans to work for 25 years and to make deposits into a retirement fund at the amount of 100 at the end of each month. Th
    13·1 answer
  • ABC Corporation has instituted a mentorship program whereby Rita has been assigned to mentor Sally. During a recent conversation
    13·1 answer
  • On June 3, Swifty Company sold to Chester Company merchandise having a sale price of $3,300 with terms of 2/10, n/60, f.o.b. shi
    15·1 answer
  • [The following information applies to the questions displayed below.] The following information was reported in the December 31,
    11·1 answer
  • Develop a list of the main arguments, pro and con, that could be presented at a public hearing on the matter by members of each
    9·1 answer
  • If the CPI was 72.6 in 1979 and 144.5 in 1993, by what percentage did prices rise during the period 1979-1999?
    15·1 answer
  • Exhibit 22-8 Above shows how output changes as the only one variable input, labor, changes. At what unit of labor does diminishi
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!