1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GREYUIT [131]
3 years ago
11

8 + 3g ≥ 5 pplllllllzzzzz heeeelllppp fast!!!

Mathematics
2 answers:
timofeeve [1]3 years ago
7 0

11g greater than 5

Step-by-step explanation:

mamaluj [8]3 years ago
6 0

Answer:

g≥-1

Step-by-step explanation:

*Note: You have to isolate G

1. Subtract 8 from both sides

8 + 3g -8≥ 5-8

3g≥-3

2. Divide both sides by 3

\frac{3g}{3} \geq -\frac{3}{3}

g≥-1

You might be interested in
If SP is equal to rupees 400 and loss percent is 20% find CP​
Sindrei [870]
  • SP=400
  • Percentage of loss=20%

100-20=80%=400

\\ \rm\longmapsto 80\%\:of\:CP=400

\\ \rm\longmapsto CP=400\times \dfrac{100}{80}

\\ \rm\longmapsto CP=5(100)

\\ \rm\longmapsto CP=500

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What property is this ?<br><br> a + (b + c) = (a + b) + c
aev [14]
Associative property
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A pie is made using 2 cups of sugar for every 3 cups of flour. Max knows he needs 15 cups of flour to make enough pies. How many
PolarNik [594]

Answer: 10 cups of sugar

Step-by-step explanation:

Cups of sugar : Cups of flour

                    2 : 3

                    ? : 15

Cross multiply

3? = 15 × 2

3? = 30

Divide both sides by 3

? = 10

He needs 10 cups of sugar.

8 0
3 years ago
Slope=2/3, y-intercept=-5<br>please helphelp ​
Shtirlitz [24]
What do u need help w
its y=2/3x - 5
3 0
2 years ago
( 3+2 )²<br>simplify it ​
Pavlova-9 [17]

Answer:

First we have to finish the brackets, always

3+2=5, so

it will be 5 square

which means you have to multiply 5 by itself

5×5=25

so your answer is 25

Step-by-step explanation:

I hope I explained well, please give me brainliest

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 16 pound turkey cost $14.24 what is the price per pound
    5·2 answers
  • Is this a function????????
    5·1 answer
  • One six times one and four six
    5·1 answer
  • How can you tell if (4,7) is a solution
    15·2 answers
  • 1/x-4 + 1/x+3 = x-6/ x^2-x-12
    12·1 answer
  • The measure of angle x= _ degrees
    15·2 answers
  • Sam wrote exactly half of his land in his daughter's name and ⅓ of his land in his son's name. He donated the remaining 10 acres
    13·2 answers
  • Currently, your masks sell for $1 each. At that price you are able to sell 6000
    9·1 answer
  • Two straight lines have equations y = p x + 4 y = p x + 4 and p y = q x − 7 p y = q x − 7 , where p p and q q are constants. The
    11·1 answer
  • 1. Factory A can produce 368 tyres a day. Factory B produces 5/8 of the number of tyres that Factory A produces daily, while Fac
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!