1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sasho [114]
3 years ago
9

What is the slope intercept ?

Mathematics
1 answer:
Olegator [25]3 years ago
4 0

Answer:

y=mx+b

Step-by-step explanation:

that is the equation

You might be interested in
What is 28.2% of 1128
kap26 [50]
28.2% of 1128
(28.2%)(1128)
(28.2/100)(1128)
(0.282)(1128)
318.096

The answer is 318.096
4 0
3 years ago
An elephant can run of a mile in 36 seconds. At this rate, which expression can be used to determine how fast an elephant runs i
Mice21 [21]

<u>Answer:</u>

The expression that can be used to determine how fast an elephant runs in miles per hour is 100 miles per hour

<u>Solution:</u>

Given that,

Distance covered by an elephant in 36 seconds is equal to 1 mile

Therefore, <em>distance covered by the elephant in 1 second</em> is  \frac{1}{36} mile

Therefore, <em>distance covered by the elephant in 60 seconds</em> (60 seconds = 1 minute) is

\frac{1}{36} \times 60=\frac{5}{3} \text { miles }

Therefore, <em>distance covered by the elephant in 60 minute</em> (60 minute = 1 hour) is

\frac{5}{3} \times 60=100 \text { miles per hour }

Hence the expression that can be used to determine how fast an elephant runs in miles per hour is 100 miles per hour

7 0
3 years ago
Y= 0.26x + 4.4*10^-4
Temka [501]

Y= 0.26x+4.4*10^-4

Y= 0.26x+4.4*10,000

Y=0.26x+44,000


I'm not sure if you were only trying to simplify the problem, but I hope this helped

6 0
3 years ago
The function f(x)=4(2)^x represent the number of people who share a cat video x hours after it first appears on a website. How d
Harlamova29_29 [7]

Answer:The number doubles each Hour Apex :)


Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls Help!!!!! I will pick the brainiest answer as well. ;)
denpristay [2]

Answer:

49

Step-by-step explanation:

20+4=24 24+25=49

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Nina can paint two 10 ft. by 12 ft. walls in 3 hours. She has to paint her house, and it has 7 walls this size
    11·1 answer
  • Sherita’s club is selling grapefruit to raise money. For every box they sell, they get $1.35 profit. They have sold 84 boxes alr
    9·2 answers
  • Which ratio is equivalent to the given ratio? 45:63 Select each correct answer.
    5·1 answer
  • Emily buys a 4-quart bottle of juice for $1.44. What is the unit rate of the cost of the juice?
    7·2 answers
  • For each pair of shapes, decide whether or not Shape A is congruent to Shape B. Explain your reasoning.
    15·1 answer
  • .εmk ve iç direnci r olan bir üretecin bir R dış direncine maksimum güç verebilmesi için
    6·1 answer
  • Pls help me with this multiple choice !
    11·2 answers
  • What is the phrase to remember the independent variable?
    12·1 answer
  • A trader mixes 2 kg of butter which costs $8 per kg
    8·1 answer
  • The quotient of a number and negative eight is five-eighths. Find the number.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!