1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vivado [14]
3 years ago
13

Oreos 2.98 for 15.5.Oz or chips ahoy for 2.50 for 14.Oz I pick chips ahoy BUT ITS ASKING UNIT RATE CENTS PER OZ

Mathematics
1 answer:
LiRa [457]3 years ago
8 0

Answer:

Unit rate of oreos = 19.23 cents/oz

Unit rate of Chips Ahoy = 17.86 cents/oz

The cheapest and most affordable is the chips ahoy because it has a lower unit rate.

Step-by-step explanation:

Oreos 2.98 for 15.5.Oz or chips ahoy for 2.50 for 14.Oz I pick chips ahoy BUT ITS ASKING UNIT RATE CENTS PER OZ

We would be finding the Unit Rate of each product.

For Oreos

Oreos $2.98 for 15.5.Oz

We convert dollars to cents

1 dollars = 100 cents

2.98 dollars = x

x = 2.98 × 100 cents

= 298 cents

Hence, the unit rate in cents/oz

= 298 cents/15.5 oz

= 19.225806452 cents/oz

= 19.23 cents/oz

For Chips ahoy

$2.50 for 14.Oz

We convert dollars to cents

1 dollars = 100 cents

2.50 dollars = x

x = 2.50 × 100 cents

= 250 cents

Hence, the unit rate in cents/oz

= 250 cents/14 oz

= 17.857142857 cents/oz

= 17.86 cents/oz

Therefore, the cheapest and most affordable is the chips ahoy because it has a lower units rate.

You might be interested in
A pool has a depth of 12 feet and a width of 14 feet.If it holds 1680 cubic feet of water, what is the length of the pool?
Novay_Z [31]

12 x 14 x L = 1680

168 x L = 1680

         L = 1680 / 168

         L = 10 feet

3 0
3 years ago
Gavin is working on an animated film about skiing. The figure shows a ski slope, represented by AB←→, and one of the chairs on t
max2010maxim [7]

Answer:

there is no question there for i can not answer your question

3 0
3 years ago
Stan The Boyz<br>Stream Stealer
pentagon [3]
Ummmmmm whatttt I’m confuseddd
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to 10 of the power of 5 ? 10·5 510 5·5·5·5·5·5·5·5·5·5 10·10·10·10·10
stira [4]
Answer is
10.10.10.10.10
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use complete sentences to describe the similarities and differences between an expression and an equation.
nirvana33 [79]
Which class ques is this
3 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help filling in the blank
    12·1 answer
  • Choose ALL of the fractions below which are equivalent (equal in value) to 40/60
    12·2 answers
  • What word describes the equal shares of 4 equal sides
    7·1 answer
  • Answer choices are
    5·1 answer
  • (a) Use the fundamental theorem of algebra to determine the number of roots for 2x^2+4x+7 show your work
    9·1 answer
  • 5. A soccer ball is kicked from the ground level with an upward velocity of 60 feet per second. The
    14·1 answer
  • 16,321,407.23 to the nearest tenth
    13·1 answer
  • Don’t know much about geometry
    6·1 answer
  • A car travels at a speed of 65 miles per hour. How far will it travel in 25 hours?
    6·1 answer
  • 8.23x10^6 -7.39x10^6
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!