1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jasenka [17]
3 years ago
8

A ranch hand herded his cattle to some grazing land. Then he began riding back to the ranch, which is due west, at 7 kilometers

per hour. Simultaneously, the cows began moving away from him, too, headed due east at 2 kilometers per hour. How long did it take for the herd and the ranch hand to be 4 kilometers apart?
Mathematics
2 answers:
astra-53 [7]3 years ago
8 0

Answer:

4 kilometres

Hope this helped!

Pavlova-9 [17]3 years ago
4 0

Answer:

4 kilometrs

Step-by-step explanation:

if you add the 2 to another 2 you get four

You might be interested in
please help... On a market day , Aunt Mansah bought 100 oranges at 4 for 20p. On reaching home, she gave some to her husband and
vlabodo [156]

Answer:

250

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
A receptionist named Kelsey spends 1 minute routing each incoming phone call. In all, how many phone calls does Kelsey have to r
attashe74 [19]
Wouldn't that be 9 calls then? one minute for each call.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 7 pound bag of dog food costs $21 What is the unit price of the dog food?
DiKsa [7]
I feel like it the answer is A
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Fine the area of the following polygons:
Papessa [141]

Answer:

1 . 24

2. 21

Step-by-step explanation:

1.

b=6

h=4

A= b*h

=6*4

=24

2. b=6

h= 7

A= 1/2*b*h

= 1/2*6*7

=21

3 0
2 years ago
PLEASE HELP ME!!!!! THX!! will mark brainliest
denpristay [2]

Answer:

34/112 or 17/56

Step-by-step explanation:

( total 12 graders + total swim team ) - (12 grade and swim team)

26/112 + 16/112 - 8/112

42/112 - 8/112

34/112

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Urgent help needed w/ right triangle trig
    8·1 answer
  • On a long hike, Yousif drank 5 pints of water. How much did he drink in quarts?
    13·2 answers
  • PLEASE HELP ME ASAP!
    11·1 answer
  • What unit would you use to measure the weight of an apple
    8·1 answer
  • Evaluate the expression when b=5.<br> b² +9b-8
    8·2 answers
  • What is the value of x?
    14·2 answers
  • An adult ticket at an amusement park costs $29.95 and a child’s ticket costs $21.95. A group of 15 people paid $353.25 to enter
    13·2 answers
  • Solve by elimination method 
    11·1 answer
  • I need help with this answer
    7·1 answer
  • you are taking a quiz that has 8 multiple-choice questions. if each question has 3 possible answers, how many different ways are
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!