1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kenny6666 [7]
3 years ago
14

1/2x+5=10 whats the value of the variable

Mathematics
1 answer:
svlad2 [7]3 years ago
7 0

Answer:

1/2x+5=10

subtracting 5 from both sides 1/2x+5-5=10-5

1/2x=5

divide both sides by 1/2

1/2x÷1/2=5÷1/2

x=5×2/1

x=10

You might be interested in
A Fruit Stand sells 6 oranges for $3 and 3 grapefruits for $2.40 Lionel buys 10 oranges and 11 grapefruit how much Lionel spend
lina2011 [118]
$3/6 = .50 per orange
$2.40/3 = .80 per grapefruit

10(.50) + 11(.80) =
$5.00 + $8.80 = $13.80

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mrs. Pahulick went to Super Buy to purchase the iPhone 12, which is typically $999.99. For one day only, it is on sale at a 15%
lana [24]

Answer:

$900.10

Step-by-step explanation:

15 percent of 999.99 = $849.15

(999 x 15)/100 = $149.85

849.15 with 6 percent sales tax is 900.10

4 0
3 years ago
Find the amount of time in years. <br><br><br><br> I=$100, P=$200, r=10%
lara31 [8.8K]

Answer:

How many years????????

4 0
2 years ago
Gfern025 i dont know​
Kipish [7]

Answer:

???????????????????????????????????????

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tony’s deposit earned $40.80 in simple over 3 years in an account with an interest rate of 1.7%. How much did Tony deposit?
Vsevolod [243]

Answer:

Tony's deposit was $800.

Step-by-step explanation:

we know that

The simple interest formula is equal to

I=P(rt)

where

I is the Final Interest Value

P is the Principal amount of money to be invested

r is the rate of interest  

t is Number of Time Periods

in this problem we have

t=3\ years\\ I=\$40.80\\r=1.7\%=1.7/100=0.017

substitute in the formula above

40.80=P(0.017*3)

P=40.80/(0.017*3)

P=\$800

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • At a restaurant, brunch cost $18.50. As the cost of ingredients rises, the cost of brunch also rises by 40%. What is the new pri
    9·1 answer
  • Which term best describes a part of a line that is bounded by two points?
    8·2 answers
  • Explain a line with a positive slope
    7·1 answer
  • Hello the math quizzes help
    10·1 answer
  • The surface of a pool table has a perimeter of 26 feet and an area of 36 square feet. What are the dimensions of the pool table?
    14·1 answer
  • HELP ASAP!! WILL MARK BRAINLIEST
    12·1 answer
  • Write an equation in slope intercept form (4,-2) (0,-5)​
    11·1 answer
  • What is an algebraic expression for the word phrase 6 times a number n?
    10·2 answers
  • Solve: sin(11pi/2 +x)= -1/2 for [pi, 2pi]
    5·1 answer
  • Randy has 16 dimes more than triple the number of quarters he has. He has a total of $4.35. How many of each coin does he have?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!