1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
agasfer [191]
3 years ago
15

John spends $2.75 on donuts for his office employees every weekday. On Sunday mornings he takes his wife and kids to the donut s

hop and spends $12.99. How much money does John spend on donuts throughout the week?
How much money does John spend on donuts throughout the week?
Mathematics
1 answer:
Airida [17]3 years ago
3 0

Answer:

(d)- $26.74

Step-by-step explanation:

John spends $2.75 on donuts for his office employees every weekday. On Sunday mornings he takes his wife and kids to the donut shop and spends $12.99. How much money does John spend on donuts throughout the week?

a) $23.24

b) $19.64

c) $29.14

d) $26.74

You might be interested in
Simplify each of the following powers of i. I^32
sweet [91]

Answer:

  i^32 = 1

Step-by-step explanation:

For i = √(-1), i^2 = -1 and i^4 = (-1)^2 = 1.

We know that ...

  i^32 = (i^4)^8

Substituting for i^4, we have ...

  i^32 = 1^8 = 1

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Alex just received an increase in wage of $2.75 per hour. Before the raise went into effect, he was earning $14.05 per hour. How
NNADVOKAT [17]
Is that 2.75 correct because if it is his wage went down
8 0
3 years ago
Hey guys can anyone help me find the missing side length pls and ty
Tcecarenko [31]

\bold{\huge{\green{\underline{ Solution}}}}

\bold{\underline{ Given :- }}

  • <u>We </u><u>have </u><u>given </u><u>a</u><u> </u><u>right</u><u> </u><u>angled </u><u>triangle </u><u>whose </u><u>values </u><u>are </u><u>m</u><u>, </u><u> </u><u>n </u><u>and </u><u>2</u><u> </u>

\bold{\underline{ To \: Find :- }}

  • <u>We </u><u>have </u><u>to </u><u>find </u><u>the </u><u>value </u><u>of </u><u>m </u><u>and </u><u>n</u>

\bold{\underline{ Let's \: Begin :- }}

<u>In </u><u>the </u><u>given </u><u>right </u><u>angled </u><u>triangle</u><u>, </u><u>we </u><u>have </u>

  • Perpendicular height = n units
  • Base = 2 units
  • Hypotenuse = m units

<u>Now</u><u>, </u><u> </u><u>By </u><u>using </u><u>trigonometric </u><u>ratios </u>

\bold{\pink{ Sin Φ = }}{\bold{\pink{\frac{Perpendicular }{Hypotenuse}}}}

\bold{\red{ Cos Φ = }}{\bold{\red{\frac{Base}{Hypotenuse }}}}

\bold{\blue { tan Φ = }}{\bold{\blue{\frac{Perpendicular }{Base }}}}

<u>According </u><u>to </u><u>the </u><u>question </u><u>:</u><u>-</u>

\bold{ Cos \: 45° = }{\bold{\frac{2}{m}}}

\bold{ 1/√2= }{\bold{\frac{2}{m}}}

\bold{\red{ m = 2√2 \: units }}

  • <u>We </u><u>know </u><u>that </u><u>,</u><u> </u><u>Sum </u><u>of </u><u>Angles</u><u> </u><u>of </u><u>triangle </u><u>is </u><u>1</u><u>8</u><u>0</u><u>°</u><u> </u><u>.</u>

<u>Therefore</u><u>, </u>

Let the unknown angle be x

\sf{ 45° + x + 90° = 180° }

\sf{ x = 180° - 135 °  }

\sf{ x = 45°   }

<u>Now</u><u>, </u>

\bold{ Cos \: x° = }{\bold{\frac{n}{2√2}}}

\bold{ Cos \: 45° = }{\bold{\frac{n}{2√2}}}

\bold{ 1/√2= }{\bold{\frac{n}{2√2}}}

\bold { n = 2√2/√2  }

\bold{\red{ n = 2\: units }}

Thus, The value of m = 2√2 and n = 2

\sf{\blue{ Hence, \: option \: D \: is \: Correct }}

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 920milimeters as a fraction of 12meters (as a simplified fraction)
svlad2 [7]

Answer:

83,404 results for: What is 920milimeters as a fraction of 12meters (as a simplified fraction)

Step-by-step explanation:

I hope it's help you

6 0
2 years ago
Someone please help plz
yaroslaw [1]

Answer: 14

Step-by-step explanation:

12^2+8^2=208 square root is 14

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help me please....
    14·1 answer
  • Select the ordered pair that is not a solution to the equation 4x+3y= -12
    8·1 answer
  • One week, Kerry travels 125 miles and uses 5 gallons of gasoline. The next week, she travels 175 miles and uses 7 gallons of gas
    11·2 answers
  • Explain why u would make one of the ascends a tens number when solving an addition problem
    5·1 answer
  • Vicky and Harold each want to run for president of their school's student body council.
    7·1 answer
  • Is this relation a function and why?
    12·1 answer
  • I will award brainliest.<br> Complete the table! Thanks
    6·1 answer
  • A group of 4 friends bought movie tickets. Each person also bought a large popcorn for $7.50. If they spent a total of $72, how
    10·2 answers
  • If x-y= -10 and x-y=2 what is the value of x
    5·1 answer
  • What is the unit rate in 187pounds of food for 1447.38
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!