1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dennis_Churaev [7]
2 years ago
14

6. Parker, Inc. used Excel to run a least-squares regression analysis, which resulted in the following output: Regression Statis

tics Multiple R 0.8274 R Square 0.8229 Observations 26 Coefficients Standard Error T Stat Intercept 23,859 5,196 3.65 Production (X) 3.13 0.2765 11.19 What total cost would Parker predict for a month in which they sold 3,500 units
Mathematics
1 answer:
aleksley [76]2 years ago
4 0

Answer:

"34,814" is the correct solution.

Step-by-step explanation:

The given values are:

Intercept coefficient,

\beta_0 = 23,859

Production coefficient,

\beta_1 = 3.13

Units sold,

x = 3,500

Now,

The total cost will be:

⇒  \bar{y}=\beta_0+\beta_1 x

On substituting the estimated values, we get

⇒     =23,859+3.13\times 3,500

⇒     =23,859+10,955

⇒     =34,814

You might be interested in
Which of the following is a factor of 24x6 − 1029y3?
amid [387]

Answer:

The answer to your question is only the second and the third are factors.

Step-by-step explanation:

Find the factors of               24x⁶ − 1029y³

First find the prime factors of 24 and 1029

  24  2                1029 3

  12   2                  343 7                  Then 24 = 2³3

   6   2                    49  7                         1029 = 7³ 3

   3   3                       7  7

   1                             1

     x⁶ = (x²)³                  y³ = y³

Then

                                  2³3(x²)³  -  7³ 3  y³

Factor 3                    3[  2³(x²)³  -  7³ y³]

Factor                      3 [ (2x² - 7y)(4x⁴ + 14x²y + 49y²)]

Then

24

2x2 + 7y

4x4 + 14x2y + 49y2

All of the above

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A line passes through the point (-4, -8) and has a slope of 5/2 write an equation in slope intercept form for this line
Tju [1.3M]

Answer:

y = 5x/2 + 2

Step-by-step explanation:

We know the equation for slope-intercept form is y = mx + b, where m is the slope and b is the y-intercept. Since we have the coordinates of one point on this line and the slope, we can substitute that in and find b first:

y = mx + b

-8 = 5/2(-4) + b

-8 = -10 + b

b = 2

So we can use the slope and this y intercept we found to plug back into the equation:

y = mx + b

y = 5x/2 + 2

4 0
2 years ago
bacteria colonies can triple in size every 4 days. If you start with 150 bacteria microorganisms, how large with the colony be a
-Dominant- [34]
It triples in size every 4 days.  In 16 days it will be 3 * 3 * 3 * 3 times bigger.

3 * 3 * 3 * 3 = 81
Therefore, after 16 days, the colony will contain (81 * 150) or 12,150 microorganisms.


6 0
3 years ago
What is the answer to this question?​
Pie

Answer:

-9

Step-by-step explanation:

Add the cards together

2 + -6 + 1 + -2 + -4

-9

4 0
3 years ago
Martha changed 350 US dollars into 385 Australian dollars. How many Australian dollars did she receive for each US dollar?
Leni [432]

Answer:

For each US dollar she gets 1.1 AUS dollars

Step-by-step explanation:

350US for 385AUS

350:385 divide by 350

1 : 1.1

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The total bill for a dinner, before tax, is $40.00. If you leave a 15% tip, you will leave a tip of
    7·1 answer
  • Determine whether each pair of functions are inverse functions. Write yes or no.
    7·1 answer
  • Which is the best estimate for the expression?<br> 49% of 15
    9·2 answers
  • I can't figure this out. Please help me
    15·1 answer
  • What is the answer to number 7 and how did you solve it?!
    11·2 answers
  • A picture measuring 2 inches by 3 inches is placed inside a frame. The width between the picture and the frame is equal around t
    8·2 answers
  • Best method to solve y=-3x+4 y = 3x-2
    5·1 answer
  • What is the volume of the sphere?
    12·1 answer
  • Soledad buys 5 ounces of frozen yogurt for $2.25. What is the unit price of the frozen yogurt in dollars per ounce?
    6·1 answer
  • Pls help me how do I write 20,484,163 in expanded form I'm only in 2nd grade
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!