1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pentagon [3]
2 years ago
6

On the school playground , the slide is 12 feet due west of the tire swing and 16 feet due south of the monkey bars. What is the

distance between the tire swing and the monkey bars?
Mathematics
2 answers:
weqwewe [10]2 years ago
6 0
The answer is 13 meters
Firdavs [7]2 years ago
6 0

Answer:

20 feet

Step-by-step explanation:

i got it wrong answering 13 meters and it told me the answer

You might be interested in
15 ounces in water bottle 8.5 was drunk how many left
Levart [38]

Answer:

6.5 ounces

Step-by-step explanation:

Hope this helps.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help please!!
Semmy [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

5.   <2=<10=102

<3=<9=78

<4=<10=102

<5=<7=38

<6=180-38=142

<8=142

<9=180-102=78

<11=<9=78

<12=<10=102

<13=<7=38

<14=<16=<6=<8=180-38=142

<15=<7=38

<16=142

5 0
3 years ago
what is the area of the combined rectangle below? 20yd would be the base, 12yd would be the base, 5yd would be the height, 3yd w
e-lub [12.9K]
Since the area of a rectangle is base times height.
Combining the two areas, we get
A(total) = A1 + A2 = (20*5) + (12*3) = 136 square yard

The answer is A.
8 0
3 years ago
to get a free meal at his favorite restaurant Tom needs to spend $50 or more at the restaurant he has already spent $30.25. How
Bogdan [553]
You subtract; 50-30.25 = 19.75 which is the answer.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The tentant is the term for the person who ___ a property?<br>(A) owns<br>(B) rents​
olya-2409 [2.1K]

Answer:owns

Step-by-step explanation:a

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 10- ounce box of cereal cost $3. A 20-ounce box of the same cereal cost $5. A third box of the same cereal cost $8. • Use the
    5·1 answer
  • Geometry help please
    10·1 answer
  • What is the slope of the line?
    12·2 answers
  • Please help!!!!!!!!!!!!!
    11·1 answer
  • What is the value of x in this simplified expression? (-j)^-7=1/(-j)^x
    8·1 answer
  • 30 POINTS!!!
    14·2 answers
  • What is 15 increased by 68%?
    14·1 answer
  • Ella’s geometry teacher asked each student to devise a problem and write out its solution. Here is Ella’s work:
    13·2 answers
  • 3. Which of the following is a solution to the equation 16 = 4x – 4? (1 point)
    14·1 answer
  • With the aid of a power reducing formula, 14sin² acos² a = ?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!