1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ipatiy [6.2K]
3 years ago
7

Please help! I do not know how to find the unknown variables using the Pythagorean theorem. Any help will be greatly appreciated

:))

Mathematics
1 answer:
Aliun [14]3 years ago
3 0

Answer:

pythagorean theorem=a squared + b squared =c squared

where c is the hypotenus(the longest part)

Step-by-step explanation:

16 squared = 8 squared +....

16 ×16=256=8×8=64 + y

256_64=192

sq. root of 192=13.85

y=180_90=90

90÷2=45

y=45

z=45

x=13.85cm

hope you understand

You might be interested in
Help please thank u!! ​
gtnhenbr [62]

Answer:

E={1,2,3}

Step-by-step explanation:

First one is the correct answer

7 0
2 years ago
(-9z + 8) + (-3z - 6)
vlada-n [284]

Answer:

-12z + 2

Step-by-step explanation:

yeah-ya........ right???

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Guysss help mee i dont get it !!
alisha [4.7K]

Answer:

A. 2, 160 R2

Step-by-step explanation:

8642 ÷ 4 = 2160 R2

(2160 × 4 = 8640) (8642 - 8640 = 2)

4 0
3 years ago
Please anyone help me with this question​
nikklg [1K]

Answer:

8uv÷v²

but putting the value of u and v.

8×2×4 ÷ 4²

=64÷16

=4

8 0
3 years ago
A restaurant offers three types of meats: chicken, beef,
sp2606 [1]

Answer:

200

Step-by-step explanation:

If the waiters surveyed 50 customers and half of the customer's favorite meat was chicken, then if 400 pieces of meat were ordered 200 pieces should be chicken.

If \frac{50}{chicken} = \frac{50}{25} = \frac{1}{2}, then \frac{400}{chicken} = \frac{400}{2} = 2

I hope that makes sense :)

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Is 5/7 is whole number
    10·1 answer
  • Factor a number, variable, or expression out of the polynomial shown below. 15x^3 + 20x
    5·1 answer
  • 91. jerry bought some pears at the store. he paid $4.59 for 5.4 pounds of pears. what is the unit price of the pears? homework h
    13·1 answer
  • Jamie’s dad put 12 gallons of gasoline in his car the gasoline costs 3.25$ a gallon how much did Jamie’s dad pay for the gasolin
    14·1 answer
  • A gallon of gas in Japan costs $4.24. If the exchange rate is 1 dollar / 90 yen, who many yen would it cost per gallon of gas?
    13·1 answer
  • A 220-watt microwave is used an average of two hours a day. Find the cost of using the microwave for two weeks at a cost of $0.1
    11·2 answers
  • What is the surface area of this rectangular prism
    10·1 answer
  • The polynomial p(x) = 5x^3 – 9x^2 - 6x + 8 has a known factor of (x + 1).
    13·2 answers
  • Nevaeh is a high school basketball player. How many points would Nevaeh score in a game if she made 2 free throws (worth one poi
    7·2 answers
  • Solve the equation or formula for the specified varlable. BANKING The formula for simple interest I is I = Prt, where P is the p
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!