Answer:
23% increase
Step-by-step explanation:
13 - 10 = 3
3/13 = 0.2307 = 23%
Hope that helped!!! k
Answer:
Answer
5.0/5
23
Let's find the unit rate stemming from $18 for 4 games:
$18
------------- = $4.50/game
4 games
Let's do the same for $27 for 6 games:
$27
------- = $4.50/game (same as before)
6 g
Thus, the const. of prop. is $4.50/game, and the cost function is
C(x) = ($4.50/game)x, where x is the # of games played.