1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lisov135 [29]
3 years ago
5

Amelia claims that if she doubles the length and width of the base of a rectangular prism and triples the height, she has increa

sed the volume by a factor of 12 (2 × 2 × 3). What would you tell her?
Mathematics
1 answer:
julia-pushkina [17]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

(2L)(2W)(3H) = 12LWH.

Amelia gets it.

You might be interested in
Lin is making two pans of brownies. She lines the bottom of her first pan with aluminum foil. The area of the rectangular piece
Gemiola [76]
Answer: 2 1/2 inches
6 0
2 years ago
I need to know the area of this triangle and I would like to have an explanation because I dont know how to do it I know the for
Anna [14]

Answer: 69

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
18 ÷ (6 + 1 - 1) + 2 =
Lapatulllka [165]

Answer:

2.25  

6+1=7-1=6+2=8

18 divded by 8 = 2.25

3 0
2 years ago
last week a worm was 10 millimeters long. This week it is 13 millimeters long. What is the percent of increase of the worm's len
Sladkaya [172]

Answer:

23% increase

Step-by-step explanation:

13 - 10 = 3

3/13 = 0.2307 = 23%

Hope that helped!!! k

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Last week Alice spent $18.25 to bowl 5 games. This week she spent $21.90 to bowl 6 games. Alice owns her bowling balls and shoes
kykrilka [37]

Answer:

Answer

5.0/5

23

Let's find the unit rate stemming from $18 for 4 games:

$18

-------------  =  $4.50/game

4 games

Let's do the same for $27 for 6 games:

$27

------- = $4.50/game (same as before)

 6 g

Thus, the const. of prop. is $4.50/game, and the cost function is

C(x) = ($4.50/game)x, where x is the # of games played.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The total variable overhead variance can be expressed as:
    15·1 answer
  • A little girl has a 96-pack of crayons. She picks up crayons, at random, to check the color, and she leaves them in a separate p
    11·1 answer
  • Can anybody please help me with this one?
    7·1 answer
  • Which of the following sentences has a relative clause?
    5·1 answer
  • A field has a length of 12 m and a diagonal of 13 m what is the width?
    15·1 answer
  • The quotient of 37.2/6 is?
    5·2 answers
  • What is the missing side length of the triangle? a=5 and b=5 what is c?
    5·1 answer
  • The original price of a pair of shoes at DSW is $29.99. On Black Friday there is a mark down of 10%. What is the sale amount of
    10·1 answer
  • Write down the value of 0 in 209852​
    6·2 answers
  • Lee is staying at a hotel. The cost of the first night is $240. The cost for each night after that is $210. Let y represent the
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!