1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
max2010maxim [7]
3 years ago
12

HELP MEEEEEE PLSSSSS

Mathematics
1 answer:
frutty [35]3 years ago
5 0

Answer:

64

Step-by-step explanation:

If you measure the cubes inside for the length, width and height, you get:

Length - 5 cubes

Width -5 cubes

Height - 3 cubes

The volume of the prism is 5 * 5 * 3 = 75. This means the prism can hold a total of 75 cubes

The amount of cubes already in there is 11

so 75 - 11= 64

You might be interested in
Let f(x)=3x+5 and g(x)=x^2 find f(x).g(x)
Alina [70]
Assuming you want them multiplied


f(x)*g(x)=(3x+5)(x^2)=3x³+6x²
6 0
3 years ago
The tail on Alex's dog is 5 1/4 inches long. This length is between which two inch marks on a ruler
Andrei [34K]
5 and 6 because 5 1/4 = 5.25.
5.25 is less than 6, but greater than 5.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of y for which line a is parallel to line b.
alexdok [17]
Y+38°= 180 beacuse if a and b are parallel they are co interior angles. This means that they will at to 180.

y=180-38= 142°

Answer: 142°

Drew out some hopefully helpful pictures below. Hope they help! let me know if you still have any questions!

6 0
3 years ago
1. Find P (phone has internet or phone plays music) using this Venn diagram. 
yanalaym [24]

Answer:

tough question guy needed more points to answer

Step-by-step explanation:

<h2>MARK AS BRAINLIEST </h2>
3 0
3 years ago
Kristin bought one cantaloupe for $2. How many cantaloupes can Natalie buy if<br> she has $8?
docker41 [41]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Given the original amount and the percent of change, find the new amount
    15·1 answer
  • A 7-pack of plastic rings costs $2.52. What is the unit price? per ring?​
    8·1 answer
  • (-5)*+2+(3+1)<br> Help??
    5·1 answer
  • A certain virus is dying off at a rate of 18% per hour. Initially there were
    7·1 answer
  • Me Pekzer has a problem he has become obsessed with TickTock's he makes them all the time now when he started counting he had ma
    6·1 answer
  • Please help me with this. Thanks!
    14·1 answer
  • Factor the following polynomial fully.
    9·1 answer
  • Can soemone help meee ):
    11·1 answer
  • When subtracting polynomials,distribute the negative sign,then add.
    9·1 answer
  • A frog is sitting on the ground when he is scared by a big dog. His movement is modeled by the equation
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!