1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
max2010maxim [7]
2 years ago
12

HELP MEEEEEE PLSSSSS

Mathematics
1 answer:
frutty [35]2 years ago
5 0

Answer:

64

Step-by-step explanation:

If you measure the cubes inside for the length, width and height, you get:

Length - 5 cubes

Width -5 cubes

Height - 3 cubes

The volume of the prism is 5 * 5 * 3 = 75. This means the prism can hold a total of 75 cubes

The amount of cubes already in there is 11

so 75 - 11= 64

You might be interested in
A storage tank will have a circular base of radius r and a height of r. The tank can be either cylindrical or hemispherical​ (ha
Neko [114]

Answer:

Volume: \frac{2}{3}\pi r^3

Ratio: \frac{2}{9}r

Step-by-step explanation:

First of all, we need to find the volume of the hemispherical tank.

The volume of a sphere is given by:

V=\frac{4}{3}\pi r^3

where

r is the radius of the sphere

V is the volume

Here, we have a hemispherical tank: a hemisphere is exactly a sphere cut in a half, so its volume is half that of the sphere:

V'=\frac{V}{2}=\frac{\frac{4}{3}\pi r^3}{2}=\frac{2}{3}\pi r^3

Now we want to find the ratio between the volume of the hemisphere and its surface area.

The surface area of a sphere is

A=4 \pi r^2

For a hemisphere, the area of the curved part of the surface is therefore half of this value, so 2\pi r^2. Moreover, we have to add the surface of the base, which is \pi r^2. So the total surface area of the hemispherical tank is

A'=2\pi r^2 + \pi r^2 = 3 \pi r^2

Therefore, the ratio betwen the volume and the surface area of the hemisphere is

\frac{V'}{A'}=\frac{\frac{2}{3}\pi r^3}{3\pi r^2}=\frac{2}{9}r

6 0
2 years ago
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
2 years ago
Sora was given two data sets, one without an outlier and one with an outlier. Data without an outlier: 108, 113, 105, 118, 124,
gladu [14]

The outlier (61) is at the low end of the data set, but doesn't affect the mean by a lot, so ...

The mean is centered among the other numbers in both sets of data.

_____

The mean without the outlier is 114. With the outlier, it is 107.4. The lower quartile is 108, so the mean does get moved outside the "box" of the box-and-whisker plot of the data set without the outlier.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
I wanna know an answer to this math problem I need help with9(p-4)=18 answer
Solnce55 [7]

Answer: y=6

Step-by-step explanation:

First distribute... 9p-36=18

then add 36 to the 18 to help isolate the variable..

9p=54

then to get the variable by itself divide 54 by 9 and get 6

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mary is making pillows for her Life Skills class. She bought 2 1/2 yards of fabric. Her total cost was $15. What was the cost pe
dexar [7]
Cost of 2 1/2 yards= $15
cost of  1 yard=?
cost of one yard= 15/(2 1/2)
=15/5/2
=15/5*2
=3*2
=$ 6
so the cost of fabric for one yard will be $6
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Mt. Mckinley is the highest mountain peak in North America with an elevation of 20,320 feet. What is the value of the digit 3 in
    6·2 answers
  • I need help with 1-8
    9·2 answers
  • When you give $4 for a bet in a casino​ game, there is a 258/495 probability that you will lose $4 and there is a 237/495 probab
    11·1 answer
  • Hey guys! Can you pls. Help me solve this problem? This is a polynomial long division.
    15·1 answer
  • Vanessa and Zack are playing a game where the player with the lower score wins. At the end of the game, Vanessa has a score of N
    11·1 answer
  • whenever Sabrina visits the gym she lifts weights for 8 minutes and runs on the treadmill for 35 minutes. write two equivalent e
    6·1 answer
  • I need help please asap
    8·1 answer
  • What it the common ratio for 17, 51, 153, 459,.....
    7·2 answers
  • Plz help this is due tonight and I have no clue :(
    14·1 answer
  • The tile pattern below is made up of trapezoids and rhombuses. What is the area of each figure in the pattern?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!