Answer:
Volume: 
Ratio: 
Step-by-step explanation:
First of all, we need to find the volume of the hemispherical tank.
The volume of a sphere is given by:

where
r is the radius of the sphere
V is the volume
Here, we have a hemispherical tank: a hemisphere is exactly a sphere cut in a half, so its volume is half that of the sphere:

Now we want to find the ratio between the volume of the hemisphere and its surface area.
The surface area of a sphere is

For a hemisphere, the area of the curved part of the surface is therefore half of this value, so
. Moreover, we have to add the surface of the base, which is
. So the total surface area of the hemispherical tank is

Therefore, the ratio betwen the volume and the surface area of the hemisphere is

Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
The outlier (61) is at the low end of the data set, but doesn't affect the mean by a lot, so ...
The mean is centered among the other numbers in both sets of data.
_____
The mean without the outlier is 114. With the outlier, it is 107.4. The lower quartile is 108, so the mean does get moved outside the "box" of the box-and-whisker plot of the data set without the outlier.
Answer: y=6
Step-by-step explanation:
First distribute... 9p-36=18
then add 36 to the 18 to help isolate the variable..
9p=54
then to get the variable by itself divide 54 by 9 and get 6
Cost of 2 1/2 yards= $15
cost of 1 yard=?
cost of one yard= 15/(2 1/2)
=15/5/2
=15/5*2
=3*2
=$ 6
so the cost of fabric for one yard will be $6