1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Savatey [412]
3 years ago
9

The circumference of a circle is 19π m. What is the area, in square meters? Express your answer in terms of \piπ.

Mathematics
1 answer:
lianna [129]3 years ago
7 0

Answer:

90.25π

Step-by-step explanation:

The circumference of circle is 2πr, or in other words the diameter times π.

The area of a circle is πr^2.

19π is the circumference of this circle.

So, 19 is the diameter, and 9.5 the radius.

The area if (9.5^2)π.

9.5^2=90.25

So, in terms of π, the area of the circle is 90.25π.

You might be interested in
a package of markers includes 3 black markers and 9 colored markers. What percent of the markers in the package are colored mark
enyata [817]

0.75

just divide 9 by 12

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help<br> Solve this
svlad2 [7]

Answer:

28

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
True or false.
valkas [14]

Answer:false

Step-by-step explanation:no constant rate of change in y and x values

8 0
3 years ago
What is the solution to the inequality a-3&gt;5
Lady bird [3.3K]

Answer:

a > 8

Step-by-step explanation:

a-3>5

Add 3 to each side

a-3+3>5+3

a > 8

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Translate the sentence into an equation.
Trava [24]
The equation is (X+9)+6=5
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Calculate the length CD. <br>I need to understand how to do it, can someone help me please? ​
    8·1 answer
  • David bought a cape and mask for each of the 9 boys at his party. The capes cost $5.25 each and the masks cost $4.35 each. How m
    10·1 answer
  • Translate the word phrase into variable expression The quotient of a number and 6 is increased by 1
    11·1 answer
  • What is 12x3 – 9x2 – 4x + 3 in factored form?
    6·1 answer
  • What is the ratio of boys and girls in a classroom of 18 girls and 27 boys
    5·1 answer
  • How to win a bey blade that stronger than you?
    14·2 answers
  • Michael canned 4,713 quarts of blueberries over the summer. By the end of the year he had used 1/3 of what he had canned. How ma
    15·1 answer
  • I will give brainliest to people who answer ALL 5 questions.
    10·1 answer
  • If £19 = 500 rubles, how many £ are 1,088? Give your answer in 2 decimal point
    11·1 answer
  • A 16 ounce box of a certain cereal cost $2.24 what is the cost per ounce of the cereal
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!