1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
r-ruslan [8.4K]
3 years ago
9

A company is considering making a new product. They estimate the probability that the new product will be successful is 0.75. If

it is successful it would generate $240,000 in revenue. If it is not successful, it would not generate any revenue. The cost to develop the product is $196,000. Use the profit (revenue − cost) and expected value to decide whether the company should make this new product.
Mathematics
1 answer:
neonofarm [45]3 years ago
4 0

Answer:

P = $240,000 – $196,000 = $44,000.

The expected value is a weighted average of each possible value weighted by its probability.

EV = ($44,000)(0.75) + ($–196,000)(0.25) = $–16,000.

The expect average profit is $–16,000.

The company should not make the product.

Step-by-step explanation:

ED

You might be interested in
8,595 ÷ 24 answer please
MatroZZZ [7]

Answer:

358.125

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the equation of this graph? <br><br>a) x=-7<br>b) y=-7<br>​
sergiy2304 [10]
Since it’s vertical it would be x=-7
4 0
3 years ago
X * X *X*X*X*X*XX hejfsghjjhffvbjjk
Mumz [18]
WHAT DOES THIS MEAN?
5 0
3 years ago
If twelve pounds of nails cost $3.84 what is the unit cost A) 32c B) 28c C) 23c D) 18c
aalyn [17]

Answer:

Option A) 32c

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit cost, divide the total cost of twelve pounds by twelve pounds

so

\frac{\$3.84}{12}=\$0.32

Remember that

1$=100 cents

Convert dollars to cents

\$0.32=0.32*100=32c

therefore

The cost of one pound of nails cost 32 cents

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Express the shaded part of the model using decimals and percents.
earnstyle [38]
Decimal: . 13
Percent : 0.13
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Is the answer 35 a5 b5 c5
    5·1 answer
  • Writing Trigonometric Ratios -
    12·2 answers
  • 30 PTS 30 PTS 30 PTS 30 PTS
    14·2 answers
  • Someone plss help me
    15·1 answer
  • At the city Museum child admission is $6.40 in adult admission is $9.70 on Sunday 149 tickets were sold for a total sales of $11
    5·1 answer
  • 60 Points! Please answer correctly no bull answers if you don't know it don't answer!
    15·1 answer
  • CAN ANYONE HELP ME WITH THIS !!!!??? *****Theres 2 questions *****
    15·1 answer
  • Erms is selling tickets to a musical performance.
    5·1 answer
  • Help pls!! Find the area
    15·1 answer
  • Find the slope on any given line please see attached photo
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!