Steve ran 11 miles
let the distance Steve ran be x
Then distance Kevin ran is x + 4 ( 4 miles more than Steve )
x + x + 4 = 26 ( the sum of their distance is 26 )
2x + 4 = 26 ( subtract 4 from both sides )
2x = 22 ( divide both sides by 2 )
x = 11
Steve ran 11 mies and Kevin ran 11 + 4 = 15 miles
check 11 + 15 = 26
Answer:
(6,-5)
Step-by-step explanation:
As the point is 4 units to the left of X=2, the reflection must be 4 units to the right of X=2
We know that
<span>1. The number of all 4-letter words written using the alphabet of 20 symbols (from A to T) is
20</span><span>^4=160,000
</span><span>
2. The number of all 4-letter words written using the alphabet of 19 symbols (from B to T) is
19</span><span>^4=130,321
</span><span>
3. The difference represents exactly the number of all words of the inhabitants of the island of Jumble
difference=</span>(160,000-130,321)= 29679.
the answer is
29679
Answer:
C
Step-by-step explanation:
The oranges cost $4 per 2 lbs which is 4/2=$2 per lb. Option C has peaches at $6 for 3 lbs which is 6/3 =$2 per lb.
Answer:
bags of snack = x = 6
bottles of water = y = 5
Step-by-step explanation:
The system of equations can be used to determine how many of each item they bought.
20.00=2.50x+1.00y
11=x+y
how many bags of snack mix did they buy?
Let
bags of snack = x
bottles of water = y
20.00 = 2.50x + 1.00y (1)
11 = x + y (2)
From (2)
x = 11 - y
Substitute x = 11 - y into (1)
20.00 = 2.50x + 1.00y
20.00 = 2.50(11 - y) + 1.00y
20.00 = 27.5 - 2.50y + 1.00y
20.00 - 27.5 = -2.50y + 1.00y
-7.5 = -1.5y
y = -7.5/-1.5
y = 5
Substitute y = 5 into (2)
11 = x + y
11 = x + 5
11 - 5 = x
x = 6
bags of snack = x = 6
bottles of water = y = 5