We have to find the value of the expression 
We know that the below values.

Hence, in order to find the value of the given expression, we can first rewrite it in terms of 

Now, we know that 
Hence, we have



C is the correct option.
2 ounce bag will cost less than $1.25
6 ounces ÷ 3 = 2 ounces
$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
Answer:
x = 9
Step-by-step explanation:
Use the equation of the line, and let y = 0. Then solve for x.
y = 2/3 x - 6
Let y = 0:
0 = 2/3 x - 6
Add 6 to both sides.
6 = 2/3 x
Multiply both sides by 3/2.
3/2 * 6 = x
x = 9