1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aloiza [94]
3 years ago
11

What is the value of this example?

="TexFormula1" title=" \frac{1}{6} | \div 12" alt=" \frac{1}{6} | \div 12" align="absmiddle" class="latex-formula">
​
Mathematics
1 answer:
stepan [7]3 years ago
7 0

Answer: I will give you the answer in fraction form and in decimal form. Here is 1/6 divided by 12... Answer: 1/72

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the point-slope equation of the line with slope -3 that passes<br> through the point (2, -10).
MatroZZZ [7]

Answer:

Step-by-step explanation

(-y-y1)/(x-x1)= m

y-(-10)/(x-2)= -3

y= -3x -4

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rob ran 27.2 miles less than Jasmine last week. Rob ran 10 miles. How many miles did Jasmine run?
jeka94

Answer:

Jasmine ran last week 37.2 miles

Step-by-step explanation:

Let

x ----> number of miles Rob ran last week

y ----> number of miles Jasmine ran last week

we know that

x=y-27.2 ----> equation A

x=10 ----> equation B

Substitute equation B in equation A and solve for y

10=y-27.2

y=10+27.2

y=37.2 miles

4 0
3 years ago
maeve likes to make her salads in advance she made 15 salads for 3 days how many salads does she eat per day unit rate
Tju [1.3M]

The number of salads Maeve eats per day if she made 15 salads for 3 days is 5 salads eaten per day.

<h3>Unit rate</h3>

Unit rate refers to the number of units of the first type of quantity corresponding to one unit of the second type of quantity.

  • Number of salads = 15 salads
  • Number of days = 3 days

Unit rate of salad eaten per day = Number of salads ÷ Number of days

= 15 ÷ 3

= 5 salads eaten per day

A salad is a food made primarily of a mixture of raw or cold ingredients, typically vegetables, usually served with a dressing such as vinegar or mayonnaise.

Therefore, the number of salads Maeve eats per day if she made 15 salads for 3 days is 5 salads eaten per day.

Learn more about unit rate:

brainly.com/question/4895463

#SPJ1

7 0
2 years ago
5. Does the following table represent a function?*
Arturiano [62]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

Yes, because each x has one specific y.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question is worth 25 points what is 15 squared?
makkiz [27]
The answer is 225
15•15=225
7 0
4 years ago
Other questions:
  • Which of the following is a counterexample to the statement "All odd numbers are divisible by 3"?
    10·2 answers
  • Lee bought a 7 kilogram can of raisins for $6.50. What is the unit price? Round answrr to the nearest cent.
    8·1 answer
  • Help!?!?!?!?!?!!!?!??!??!?!??!?!?!?!?!!??!!?!?!?!??!??!?????!???!???!??!???!?!?!!?????!?!???!??!??????!??!??!?
    15·1 answer
  • A child has 48 quarters and 80 dimes. The child wishes to stack the coins so that each stack has the same number of coins, and e
    5·1 answer
  • Plz no link i need real answers please
    15·1 answer
  • I need 3 solutions for y=x-5
    12·2 answers
  • Is 11 1/3 greater than 34/3
    6·1 answer
  • A salesperson at a jewelry store earns 3% commission each week. Last​ week, heidi sold $530 worth of jewelry. How much did make
    8·1 answer
  • The equation of a vertical line passing through the point (-1,8) is
    8·1 answer
  • Manuel has 18 yards of fabric to make table runners. It takes Three-fourths of a yard to make each runner. The expression that r
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!