1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pavlova-9 [17]
3 years ago
11

Rosa wants to buy a new TV priced at 499.99 The TV is on sale for 15% off but the cashier informs her that if she applies for a

store credit card she can have an additional 10% off. How much will Rosa pay after the discounts and 6% tax have been applied? Write and solve an equation to find the final price.
PLEASE ANSWER AS SOON AS POSSIBLE
Mathematics
1 answer:
Digiron [165]3 years ago
6 0

Answer:

$405,44

Step-by-step explanation:

First of all we have to find how much the tv cost after 15% of discount.

we can use this proportion

15 : 100 = x : 499.99

x = (15*499.99)/100 = $74.9985

then we have to subtract the initial value to the value of the discount

499.99-74.9985 = $424,9915

thanks to the card we can apply another 10%

10 : 100 = x : 424,9915

x = (424,9915 *10)/100 = $42,49915

424,9915-42,49915 = $382,49235

now we have to apply taxes

6:100 = x : 382,49235

x = $22,949541

382,49235 + 22,949541 = $405,441891

that can be rewrite as $405,44

If we want to write an equation to solve this problem we can use this

499.99 - (499.99 * 15/100) - 1/10[499.99-(499.99*15/100)] + 6/100{1/10[499.99-(499.99*15/100) = x

You might be interested in
A line that passes through the point (4, 2) and has the slope of -3/2
mash [69]
The answer is: y = -3/2 x + 8

Graph:

To find the answer we use the formula;

y-y1 = M1 (x - x1)

y-2 = -3/2 (x-4)

When fully solved: the answer is:
y = -3/2 x + 8

8 0
2 years ago
MY LAST QUESTION!!!!!
Sati [7]

Answer:

9.20

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The cost of the muffin mix is $1.29 for 0.8 ounces what is the unit rate
rewona [7]
$1.032: 1 ounce


You just multiply 1.29 by 0.8. (I'm terrible at explaining)
3 0
3 years ago
Create your own unit rate example in which you have to determine the unit rate of two fractions with different units. Explain wh
levacccp [35]
I’m sorry but i don’t know what it is
7 0
2 years ago
20/35 as a fraction in simplest form
zheka24 [161]
\frac{20}{35}=\frac{4 \times 5}{7 \times 5}=\boxed{\frac{4}{7}}
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • plumbing service charges $35 per hour plus a $25 travel charge for a service call. Good guys plumbing repair charges $40 per hou
    14·1 answer
  • If the man has 20 dollars in his bank account and spends 2 dollars a day on coffee. How much money will he have in his account a
    14·1 answer
  • Celeste wants to have a haircut and permed and also go to lunch. she knows she will need $77. the perm will cost twice as much a
    11·1 answer
  • Show how to make a ten to solve 13-7
    14·1 answer
  • A machine can stamip 36 bottle caps in ten seconds. At this rate how many minutes will it take to stamp 24,408 bottle caps?
    10·2 answers
  • What is the answer 9-6x+5​
    10·2 answers
  • PLZ HELP IF U KNOW 14+points
    12·1 answer
  • Find the quotient.<br> 3/8 divided by 8
    15·1 answer
  • PLEASE ANWSER CORRECTLY!! I WILL MARK BRAINIEST!!
    10·2 answers
  • Ellen is currently twice as old as Maria, but in 6 years, Maria will be 2/3 as old as Ellen. How old is Ellen now?​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!