1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sattari [20]
3 years ago
10

How can you tell if a function is linear by looking at the graph or the equation​

Mathematics
1 answer:
MrMuchimi3 years ago
7 0
Every linear graph is just a straight line, so if there are any curves or unnatural shapes, than you know it is not linear. As for equations, if it can be shaped into y=mx+b where m and b are numbers, then it will be a linear equation.
You might be interested in
Solve for x, I'm confused
IrinaVladis [17]
Both angles have to be 90 so if you find the value for x for one you get the other one ahmatically answer is 22 btw :)
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Close Review Print Review
lara31 [8.8K]

Answer:

39 = r-13

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
HELP
TiliK225 [7]
I think it’s B I’m not sure about it but I hate wan I gat it wrong.
8 0
3 years ago
What is the area of the yellow region?
spayn [35]

Answer:

195 sq cm

Step-by-step explanation:

15 x 15 = 225

----------------------

3(8) + 2(3) = 30

----------------------

225 - 30 = 195 sq cm

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help with number 3
marin [14]
IM THINKING B.)
HOPE ITS RIGHT LOL 
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Consider the following system of equations:
    11·1 answer
  • Complete the equation of the line through (−10,3) (−8,−8). Use exact numbers. y=
    8·1 answer
  • What is the standard form of the equation y = (x + 2)^2 -3
    9·2 answers
  • Question 14(Multiple Choice Worth 4 points)
    11·1 answer
  • Which decimal is between 0.6 and 0.7
    9·2 answers
  • Simplify the expression.
    15·1 answer
  • Laurent is preparing a fruit salad. She wants the total carbohydrates from pineapple and watermelon to equal 24 g. Pineapple has
    5·1 answer
  • Write the equation of the line that goes through<br> the points (-3, -2) and (4, 5).
    6·1 answer
  • A 36 ounce box of cereal costs $3.50. Find the unit price.
    6·2 answers
  • Is this right?<br>Look at this graph.<br>What is the equation of the line in slope-intercept form?​
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!