Answer:20.00
Step-by-step explanation: next time include the table but i managed to find it anyway
97.45 / 5 = 19.49 per gallon
and then there is 21.95 per gallon
the better deal would be the 5 gallon bucket for 97.45 because if u buy it this way, it is cheaper by the gallon
Factor the expression
Use the properties of radicals
Simplify the roots
Calculate
And your solution will be 20 overall 5
Message me if you want me to write it all down!
B.
The line starts at the origin and goes down by two.
- 3 ( x - 1 ) = 18
- or, 3x - 3 = 18
- or, 3x = 18 - 3
- or, 3x = 15
- or, x = 15 ÷ 3
- or, x = 5
<u>Answer</u><u>:</u>
<u>x </u><u>=</u><u> </u><u>5</u>
Hope you could understand.
If you have any query, feel free to ask.