1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bas_tet [7]
2 years ago
11

HELP THIS IS DUE TODAY

Mathematics
1 answer:
masya89 [10]2 years ago
5 0

Answer:

7) circumference = 11.78 ft

8) arc NMP = 198° or 27.63 ft

Step-by-step explanation:

7) circumference = πd = (3.14) (3 3/4) = 11.78 ft

8) radius = 8 ft

diameter = 2 x 8 = 16 ft

arc NM + arc QP = 360° - 162° - 162° = 36°

arc NM = arc QP because they are arcs of vertical angles.

arc QP = 18°

arc NMQ = 180°

arc NMP = 180° + 18° = 198°

circumference = πd = (3.14)(16) = 50.24 ft

(198°/360°)(50.24) = 27.63 ft

You might be interested in
A pizza shop sold 150 pizzas the first week, 300 the second week, and 450 the third week. If this same pattern continues, how ma
damaskus [11]

Answer:

1,200

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
The function f(x) is graphed on the coordinate plane.
tatiyna
F(x) = 1/4x-1

i hope this helps!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statements are true?
Alexxx [7]
B. All rectangles are parallelograms! And C. All equilateral triangles are isosceles! :-)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What's the answer ?<br><br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B255%20-%2030%7D%20" id="TexFormula1" title=" \sqrt{255
Aloiza [94]

Answer:

\sqrt 255-30

= -14.0312805773

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cuanto es 6x8-=1000000
stira [4]

Answer:

48

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Determine whether $10.62/61lb = $7.05/4lb form a proportion. Explain.
    7·1 answer
  • Missing lenght on the right side. solve for c. 8", 6" =c
    5·1 answer
  • Susan is buying black and green olives from the Olive bar for her party. She buys 4 pounds of olives. Black olives cost three do
    11·1 answer
  • Person A can paint the neighbors house 2 times as fast as Person B. The year A and B worked together, it took them 2 days. How l
    15·1 answer
  • Nth term of 1 8 15 22 29
    9·2 answers
  • Tomas buys a bag of 5 peaches for $3.55. Write and solve an equation to find how much money, m, Tomas paid for each peach
    12·1 answer
  • Help with homework ​
    5·1 answer
  • Hello help please!!!
    7·1 answer
  • 50 × {9 − [(35 − 8) ÷ (1 + 2)]} =
    11·2 answers
  • Please give me the answer ASAP.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!