1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Step2247 [10]
3 years ago
6

Find the vertical, horizontal, and oblique asymptotes, if any, for the given rational function.

Mathematics
1 answer:
Mekhanik [1.2K]3 years ago
8 0

Answer:

Polynomial functions of degree 1 or higher can't have asymptotes.

Therefore, the function g\left(x\right)=3x^4\:-\:3x does not have any Asymptotes.

The graph is also attached below.

Step-by-step explanation:

Given the function

g\left(x\right)=3x^4\:-\:3x

<u>Determining the Asymptotes</u>

Vertical Asymptotes:

Polynomial functions of degree 1 or higher can't have asymptotes.

so

There are No vertical asymptotes.

Horizontal Asymptotes:

As we already know that Polynomial functions of degree 1 or higher can't have asymptotes.

so

There are NO horizontal Asymptotes.

Therefore, the function g\left(x\right)=3x^4\:-\:3x does not have any Asymptotes.

The graph is also attached below.

You might be interested in
"the quotent of a number and 4" i dont wanna fail math
Zielflug [23.3K]

Answer:

N/4

Step-by-step explanation:

quotient is the same as division

since we don't know what the number is we use n as the variable

so n/4

Hope this helps

4 0
2 years ago
The volume of a rectangular prism is 60 cubic units. What could the dimensions of the prism be?
laila [671]

Answer:1x20x3

Step-by-step explanation: 1 times 20 equals 20 and 20 times 3 equals 60 cubic units. Basically you are just multiplying 3 numbers that equal to 60.

5 0
3 years ago
2 Rewrite the improper fractions as mixed numbers.<br> 4/3=
lara31 [8.8K]

Answer:

1 1/3

Step-by-step explanation:

3/3 = 1 Whole

Therefore 4/3 = 1 1/3

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP! I NEED THIS ANSWER, WILL GIVE BRAINLIEST
velikii [3]

Answer:

BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB

5 0
3 years ago
Alyssa had $289 to spend on seven books after buying them she had $16 how much did each book cost
Mazyrski [523]

Answer:each book cost 39 dollars

Step-by-step explanation:

Since she had 16 dollars left over afterwords subtract 16 from 289 which leaves you with 273. then take the 273 and divide by the 7 books she bout whic will become 39 dollars therefore each book cost 39 dollars

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 10-lb bag of cherries for 33.49
    14·1 answer
  • I have another Brainliest
    6·2 answers
  • I don't know what too do. Can someone help?
    8·1 answer
  • Janie receives an allowance of \$3$3dollar sign, 3 per week. In addition, she can earn \$2$2dollar sign, 2 for each chore she do
    15·2 answers
  • Here's a graph of a linear function. Write the
    11·2 answers
  • There are 53 students on the school basketball team. the number of 8th graders is 15 fewer than 3 times the number of 7th grader
    9·1 answer
  • Solve In(x – 2) – In(x – 3) = 1. Round your answer to three decimal places.
    7·1 answer
  • NEED HELP RN WHATS THE ANSWER TO THIS QUESTION!?!?!?
    11·2 answers
  • Someone please help I’m so confused
    11·2 answers
  • Can you please help me!!
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!