1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mart [117]
2 years ago
13

Help me timed limit please

Mathematics
2 answers:
goldfiish [28.3K]2 years ago
3 0

Answer: the answer is 1326 ins

Step-by-step explanation:

zvonat [6]2 years ago
3 0
1326 in. hope this helps
You might be interested in
X = -2y + 300 3y = 800 - 4x
devlian [24]

Answer:

<h2>x = 140, y = 80</h2>

Step-by-step explanation:

\left\{\begin{array}{ccc}x=-2y+300&(1)\\3y=800-4x&(2)\end{array}\right\\\\\text{Substitute (1) to (2):}\\\\3y=800-4(-2y+300)\qquad\text{use the distributive property:}\ a(b+c)=ab+ac\\\\3y=800+(-4)(-2y)+(-4)(300)\\\\3y=800+8y-1200\\\\3y=8y-400\qquad\text{subtract}\ 8y\ \text{from both sides}\\\\-5y=-400\qquad\text{divide both sides by (-5)}\\\\y=80\\\\\text{Put it to (1):}\\\\x=-2(80)+300\\\\x=-160+300\\\\x=140

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Would the answer be b an d for this
Paladinen [302]
Answer by answer key by key question equals equation
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The first term in a sequence is 3<br> The term-to-term rule is + 8<br> What is the 5th term?
galben [10]
2nd term: 3+8
= 11
3rd term: 11+8
= 19
4th term: 19+8
= 27
5th term: 27+8
= 35


OR
((n-1)x8)+3
7 0
2 years ago
Zoe needs to buy beads to make jewelry. For each earring, Zoe uses 3 small blue beads, 1 small metallic bead, and 2 large green
viva [34]
Zoe will need to buy 48 beads. 
3 + 1 + 2 = 6.
6 x 8 = 48.
Hope this helps!!!:)
3 0
2 years ago
Angelina paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake? *
S_A_V [24]

Answer:$.55

Step-by-step explanation:

An important thing to know is that a dozen is equal to 12.

12x= 6.60

/12     /12

x=.55

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Sal's Sandwich Shop sells wraps and sandwiches as part of its lunch specials. The profit on every sandwich is $2 and the profit
    9·1 answer
  • Put these numbers from smallest to largest. <br> 0.7, 0.919, 0.732, 0.68
    15·1 answer
  • Can someone answer this ?
    7·2 answers
  • FOR A FUNDRAISER THE BASKETBALL TEAM IS SELLING 75 WRIST BANDS FOR $3 EACH
    14·2 answers
  • An oil storage tank is a cylinder with a height of 50 feet and a diameter of 20 feet. What is the volume of the tank? Use 3.14 f
    15·1 answer
  • Select the number sentence that illustrates the associative property of addition
    7·2 answers
  • Two different weight loss programs are being compared to determine their effectiveness. Ten men were assigned to each program (t
    5·1 answer
  • Help please. Kfkfnfjfjfjfjfjfjjfjfjfjfjffjfjfjfjffjfp
    5·2 answers
  • The graph of x^2/4-y^2/4=1 is an example of which type of conic section?
    7·1 answer
  • Use the original price and the markup to find the retail price.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!