1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pishuonlain [190]
2 years ago
8

Help is greatly appreciated:)

Mathematics
1 answer:
Murrr4er [49]2 years ago
4 0
Well there are 6 units down and 11 units across so 6•11=66. there are 14 red units. 66-14=52. the area of yellow is 52.
You might be interested in
7 pounds of steak cost $10.08. What is the price per ounce
Alexandra [31]

Answer:

1.44

Step-by-step explanation:

You are trying to find what's the price per ounce which is the unit rate to find that out you.You first make a fraction then if it's money put it in the numerator ALWAYS and the 7 in the donomenater then make another fraction put 1 in the donomenater since you are trying to find the unit rate then you think 7 divided by what equals 1 and the answer is 7 because 7 divided by 7 equals 1 so now you know what to divide to 10.08 it's 7 so 10.08 divided by 7 equals 1.44.So the price per ounce is $1.44

6 0
3 years ago
Square root of 18 as a mixed number
Vika [28.1K]
4 1/5 should be your answer 
6 0
3 years ago
B^2-5b+3 for b=-3 plz help​
nika2105 [10]

Hey there!

b^2 - 5b + 3

= -3^2 - 5(-3) + 3

= -9 - (-15) + 3

= -9 + 15 + 3

= 6 + 3

= 9

Answer: 9

Good luck on your assignment and enjoy your day!

~Amphitrite1040:)

3 0
2 years ago
HELP ME <br> solve for X
Tanya [424]

Answer:

203/11x

Step-by-explanation: I am soo very sorry gave you the wrong answer before but going over it I see it is 203/11x

8 0
3 years ago
72-12+36 divided by 3+14•8
kupik [55]

Answer:

I got 1.25

Step-by-step explanation:


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve 20x5y=15 for y​
    6·1 answer
  • Which of the following is not considered one of the four basic types of auto insurance? a. Collision b. Bodily Injury c. Propert
    5·2 answers
  • PLZ HELP. choices below 8th grade math. attachment below THX.
    11·2 answers
  • If f(x) is discontinuous, determine the reason. f(x)= {x^2 +4, x&lt;=1; x+3, x&gt;1}
    12·1 answer
  • Using the formula r=d/t, where d is the distance in miles, r is the rate, and t is the time in hours, at which rate must you tra
    7·2 answers
  • Elena works on a farm that has three types of animals. There are a total of 47 animals. 28% are chickens, 40% are cows, and 32%
    13·1 answer
  • 100 point split nuke yw
    7·2 answers
  • Need help on this !!!!!
    5·1 answer
  • F(x) = 1/3x + 1 if x=-18
    7·1 answer
  • 2 + 2 ez badge yeah ok now what do i do
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!