1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
allochka39001 [22]
2 years ago
11

Simplify this please​

Mathematics
2 answers:
Dafna11 [192]2 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Fittoniya [83]2 years ago
3 0

Answer:

<h2><em><u>4</u></em></h2>

Step-by-step explanation:

\sqrt[3]{64}

=  \sqrt[3]{4 \times 4 \times 4}

= <em><u>4</u></em><em><u> </u></em><em><u>(</u></em><em><u>Ans</u></em><em><u>)</u></em>

You might be interested in
What is the unit rate $1.99 for 30 oz to nearest tenth
KatRina [158]

Answer:

$0.10/oz

Step-by-step explanation:

Unit rate simply means the amount per 1 unit of something.

In this case, we want to find the amount of money for 1 oz of something.

So, we divide 1.99 by 30 and divide 30 by 30 to get:

(1.99 / 30) / (30 / 30) = $0.0663 / 1 oz

Rounded to the nearest tenth, 0.0663 is about 0.1.

Thus, the answer is $0.10/oz.

6 0
3 years ago
Brielle is making a mosaic picture that is ¼ foot by ¾ foot. What is the area of her mosaic?
fenix001 [56]
1/4 x 3/4 = 3/16 ft squared
6 0
2 years ago
Complete the function table and write the function rule.
arsen [322]
To finish the table lets see what the differences are between the input (x) and the output (Y)

when input is 32 the output is 20, 32-20 = 12
when input is 14 the output is 2, 14-2 = 12

since the top 2 have the same result, the output is the input minus 12 
 now that we know that we can finish the table:

when the input is ? the output is -6, so the input = -6 +12 = 6
check: 6-12 = -6 true

when the input is -10, we subtract 12 to get -22 for the output
 so the missing input is 6 and the missing output is -22

 the function rule would be Y=x-12



6 0
2 years ago
Belinda git 18 out of 20 correct on a science test what percent of the questions did Belinda get correct
sveta [45]
92% of the questions were correct.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
each day alyssa jogs for 25 minutes on a treadmill she jogs 135 meters a minute at the speed at which alyssa is jogging how many
Fittoniya [83]

Answer: she is jogging 2.25 i think

Step-by-step explanation:

im sorry im not sure i just divided 135 by 60 but i dont think its right:(

5 0
3 years ago
Other questions:
  • In a bakery shop, the ratio of cakes to cookies baked in a day is 3:5. Which of the following best describes the number of cakes
    15·2 answers
  • What is the greatest common factor for 5 4 and 2
    6·2 answers
  • What will happen to the ratios as you increase the number of sides of the regular polygon?
    9·1 answer
  • Leo wants to paint a mural that covers a wall with the area
    15·2 answers
  • Each side of a equilateral triangle measures 9cm. Find the height, h, of the triangle. ...Please show work :] thanks
    6·1 answer
  • Find the radius of the button.<br><br>and the length is 5cm<br><br>How do i slove
    14·1 answer
  • How is -27 a rational number
    11·2 answers
  • Divide x^4+3x^3-8x^2+5x-9 by x+5
    12·1 answer
  • A home is purchased for $60,000 in 2001 and sold for $225,000 in 2021. Plot this on a graph. Then draw 2 lines, 1 mapping a line
    15·1 answer
  • A store charges a restocking fee for any returned item based upon the item price. An item priced at $200 has a fee of $12. An it
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!