1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OverLord2011 [107]
2 years ago
15

9. Samantha had $30 to spend on five pens. After buying them he had $4.75. How much did each pen cost? WILL GIVE BRAINLIEST AND

MEED WORK DONE​
Mathematics
1 answer:
Stells [14]2 years ago
7 0

Answer:

$5.05

Step-by-step explanation:

$30-4.75=25.25 (cost of total pens)

25.25÷5=$5.05 (there are 5 pens so divide by 5)

You might be interested in
Multiple Choice: Please select the best answer.
PSYCHO15rus [73]
D. 171

-

Explanation:

4(2+5)^2 - 5^2

4 x 7^2 - 5^2

4 x 49 - 25

196 - 25

171

Answer: D. 171
7 0
3 years ago
Erica had 6 coins in her coin collection. She goes to a coin show and buys some more coins. How many does she have now?
Svetlanka [38]

Why would she be paying for another form of currency is the real question?

4 0
3 years ago
I need the answer ASAP
Tanya [424]

Answer:

the are is 14

brainliest??

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Exponential of 0,7 and 2525
prisoha [69]

Answer:

good to be a 2yo.bbkgky8ckd7fej

8 0
2 years ago
I need help with number 2 plz help
evablogger [386]
The largest change in temperature was between July and March/April
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Aisha is playing a game in which she can gain or lose points on each turn. The table below
    10·1 answer
  • You invest 5000 in an account at 5.5% per year simple intrest how much will you have in the account at the beginning of the 6th
    5·1 answer
  • Help with this question the first number is 8z
    8·1 answer
  • which equation is the point-slope equation of the line that passes through the points (-2,-1) and (7,-4)?
    15·1 answer
  • Can i please get help with this geometry test?
    5·2 answers
  • Which of the following equations could be used to solve for x in the triangle shown?
    9·2 answers
  • What is the answer to these questions??<br> Plz number them 1-5.<br> This is pt 1.
    15·1 answer
  • Jackson’s car was making a rumbling noise for two weeks. He decided to take it to the mechanic to get it checked out. To diagnos
    7·1 answer
  • I need help ASAP!! I am offering brainiest to whoever can answer first AND CORRECTLY!!!!!!1
    12·1 answer
  • The number of degrees in the
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!