1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Charra [1.4K]
3 years ago
5

What is the average of 11, 16, 15, 22

Mathematics
1 answer:
Mazyrski [523]3 years ago
6 0

<em><u>The average would be 16.</u></em>

To calculate this, add all the values together then divide that sum by the amount of data values.

11+16+15+22=64

64÷4=16

You might be interested in
If the length of each edge of the cube shown in the figure is 8 inches, find the following
Mandarinka [93]
That would be 32 inches
4 0
3 years ago
-3(n+5)=-21what is ghe answer<br><br>​
charle [14.2K]
-3n-15=-21
-3n=-6
n=-2
6 0
3 years ago
HELP ASAP
vovangra [49]

Answer:

  • See below and the attachment

Step-by-step explanation:

<em>Refer to attached graph.</em>

<em>It i</em>ncludes the points and a best fit line produced by a graphing calculator.

  • 17. The scatter plot is attached
  • 18. There is a positive slope. Number of field goal attempts increase as minutes played increase.
  • 19. The point is plotted: 2500 minutes gives about 880 field goal attempts.

4 0
3 years ago
Which of these rational numbers is also an integer?
dexar [7]

Answer:

6/3

Step-by-step explanation:

An integer is a whole number, that is not a fraction. All of the numbers are fractions, but if you simplify them, you see that 6/3=2. 2 is a whole number, and therefore an integer.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A can contains 4 cups of pineapple juicethe can costs 2.56 what is the unit price in dollars per fluid ounce?
Levart [38]

Answer:

22

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 1. The number a is 4/5 of the number b. What part of number a is number b?
    14·1 answer
  • A baker purchased 10 lb of wheat flour and 13 lb of rye flour for a total cost of $17.40. A second purchase, at the same prices,
    11·1 answer
  • Find the value of x. Show your work.
    9·1 answer
  • If I was to slice this snap in half what two-dimensional shape would it be ?
    10·1 answer
  • A bee flies at 9 feet per second directly to a flower bed from its hive. The bee stays at the flowerbed for 15 minutes, and then
    13·1 answer
  • Evaluate the expression for n=5. No spaces please.<br><br> 4(n+4)+10
    14·2 answers
  • Explain the impact of planes and pulleys on work and force. Select the facts that are accurate.
    13·1 answer
  • Write the algebraic expression 9r+2 as a verbal expression​
    12·1 answer
  • I need h e l p !!!!!!!!!!!!!!!!
    10·1 answer
  • verron tossed a coin 20 times the results were 8 heads and 12 tails, What is the best comparison between the theoretical and exp
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!