1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ad libitum [116K]
3 years ago
8

a farmer produced 47581 2 oranges of one kind and 651 65 oranges of another kind He mixed these oranges and packed in 296 boxes

how many oranges did he pack in a box?​
Mathematics
2 answers:
storchak [24]3 years ago
6 0

Step-by-step explanation:

I am not sure the scanning of the text went well, as this has some strange gaps in the numbers.

I understand that we have 475812 oranges of one type and 65165 oranges of another type.

we have no information, if these types of oranges have significantly different sizes or weight. so, we have to assume that they are reasonably equal to each other.

therefore, the "different type" statement is just to confuse us. the text could have also said that these were 2 different truck loads of the same type.

we only need to deal with the total number of oranges.

so,

475812 + 65165 = 540977 total oranges

he packs them into 296 boxes.

that makes

540977 / 296 = 1827.625 oranges per box.

these are many oranges for one box in real life.

and it is not a round number, which is strange for a home work or test question if this type.

if the farmer truly put only the same number of oranges in every box, he would have

540977 - 1827×296 = 540977 - 540792 = 185

oranges left over.

in any case, these are all signs that there was probably something wrong with the text. but you see the principle up there. please do the same thing with the real numbers.

antiseptic1488 [7]3 years ago
6 0

Numbers of one kind oranges=475812

  • No of other kind oranges=65165

Total oranges

\\ \sf\longmapsto 475812+65165=540977

  • Total boxes=296

Oranges per box:-

\\ \sf\longmapsto \dfrac{540977}{296}=1827.6

\\ \sf\longmapsto 1827(Approx)

You might be interested in
Solve this equation for f.<br> 11.75 + f = 6.38
Eddi Din [679]
 the answer to the question is F= -5.37

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A car that retails for $14,999 has a sticker on the windshield that says, "$429/mo for 48 months." What interest rate is this ca
kkurt [141]
14,999(1+.o825)^4= 20,595. $429x48 months= 20,592
Interest rate 8 1/4%

Check 20592/14999= 1.37289
Log(1.37289)/ log(1.0825)= 3.99 years
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the equation of the following graph in vertex form?
Elza [17]
\bf \boxed{y=(x-{{ h}})^2+{{ k}}}\\\\&#10;x=(y-{{ k}})^2+{{ h}}\qquad\qquad  vertex\ ({{ h}},{{ k}})\\\\&#10;-----------------------------\\\\&#10;\textit{vertex is at 4,-4}\implies &#10;\begin{cases}&#10;h=4\\&#10;k=-4&#10;\end{cases}\implies y=(x-4)^2+(-4)&#10;\\\\\\&#10;\boxed{y=(x-4)^2-4}
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify the percent, amount, and base in this problem.
Maksim231197 [3]
Percent = 75%
base = unknown ...the base is the number that follows " of "
amount = 30
3 0
3 years ago
JOJO QUESTION (SPOILERS FOR PART 5)
kramer

Answer: what anime is this so i can answer

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • An investment of P dollars increased to A dollars in t years. If interest was compounded continuously, find the interest rate. (
    13·1 answer
  • Plz Help me with this question will give BRAINLIEST and 10 points!
    14·2 answers
  • Find the unit price.<br> ​$3.06 for 17 bananas
    6·1 answer
  • Which number line represents the solution to the inequality
    12·1 answer
  • Giles is searching for a sock and discovers that he has 10 socks for every 5 pears of shoes if he has 20 socks how many pears of
    15·1 answer
  • List the fractions and decimals in order from least to greatest...
    8·2 answers
  • What is the probability of rolling a single doe to the number 5 and simultaneously flipping a penny to heads?
    6·2 answers
  • 36-3-(2-2)<br> What is the solution
    14·1 answer
  • Can someone please help me?
    14·1 answer
  • A bobsled team is practicing runs on a track. Their first run takes 4.85 minutes. On each of the next two run the team theme cha
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!