Answer:
a.Cultural facilities, infrastructure, and employment
Explanation:
Answer:
The weighted-average cost by unit is $28,338.
Explanation:
AVCO Perpetual chart is attached.
AVCO Perpetual chart shows purchases , sales and balance of each period. Highlighted you will find the balance at the end of every purchase or sale.
When you have a purchase: Use the following formula to get the weighted-average cost by unit:
(P₁*Q₁)+(P₂*Q₂)/(Q₁+Q₂)
P₁ and Q₁ are the balance from operation that you made before.
P₂ and Q₂ is the data of the new operation (new purchase)
When you have a sale: you only discount the Quantity and use the average cost by unit to get the final inventory.
The balance at the end of October is
Units Unit Cost Total
76 $28,338 $2.153,720
Check your stuff to see what you already have and what you need.To go around buying everything you want just because its pretty.
The use of jargon. ...
Emotional barriers and taboos. ...
Lack of attention, interest, distractions, or irrelevance to the receiver. ...
Differences in perception and viewpoint.
Physical disabilities such as hearing problems or speech difficulties.
Brainstorming.
Brainstorming is the process in which you'll start thinking about what you'll wrte, how, etc.
Hope it helped,
BioTeacher101