1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ilya [14]
2 years ago
9

9. The length of a garden is 2w + 4 and the width is w. What is the area of the garde

Mathematics
1 answer:
Rainbow [258]2 years ago
8 0

294738917263748hehejshdhf

You might be interested in
Please help to solve it step by step, (show working) please help me
ANTONII [103]
I'm assuming you only need the first triangle. You didn't specify. If you need it after I answer the first one I'll be happy to help though.

To find the area of a triangle you go b(h)/2=a

6cm(3cm)/2
18/2
Area=9

To find the perimeter you add all of the sides together.

4+4+6=P
4+10=P
14= Perimeter
7 0
3 years ago
What is equivalent to 4(8n)?
rosijanka [135]

Answer:

32n

Step-by-step explanation:

4(8n) = 4 * 8 * n = 32 * n = 32n

thank, 5 star, and brainliest if helpful!

7 0
3 years ago
What is -5 2/3 divided by -3?
sweet [91]
The answer to this question is 1.88888888889 or rounded to 2.0
6 0
3 years ago
Find the area of the figure. Round to the nearest hundredth if necessary
ki77a [65]
The area of the figure :)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 1.8-ounce jar cinnamon costs $4.05. What is the cost per ounce?
Paha777 [63]
$4.05/1.8 oz= $2.25 per oz

Final answer: $2.25 per oz
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many times does the graph of the quadratic function f(x) = x² - 9 intercept the x-axis?
    10·1 answer
  • Need help ASAP please!!! The formula determines the magnitude of an earthquake, where I is the intensity of the earthquake and S
    6·1 answer
  • Drag each number to the correct location on the table.
    11·1 answer
  • Plz answer me will mark as brainliest <br><br>solve - 3x + ( - 5y) - (-10) - 7x​
    6·1 answer
  • A tank fills in 8 hours but evaporates in 12. how long will it take to fill the tank
    8·1 answer
  • I need help please???
    10·1 answer
  • 5 roses cost $55. What will 4 roses cost?
    5·2 answers
  • Help plis <br><br><br><br><br> 17. Find the sum of (10x + 3) and (- 4x - 2).
    15·2 answers
  • First consider 100%. What is 100% of $40?
    14·1 answer
  • Which inequality is the solution to 20+2&lt;.<br> 2&lt;5-8?<br><br> ASAP PLEASE
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!