4.80/(3/4) = 6.4 per pound
8.2 * 6.4 = $52.48
Solution: $52.48 for 8.2 pounds
Ab = (7x-6) → b = (7x-6)/a (1)
bc = (12-2x) → b = (12-2x)/c (2)
Since (1) = (2) → (7x-6)/a = (12-2x)/c OR a/c = (7x-6)/(12-2x) (3)
Multiply both numerators of (3) by the SQUARE of their respective denominators;
(a*c²)/c = (7x-6)(12-2x)²/(12-2x)
Now simplify:
ac = (7x-6)(12x-2x) or ac = -14x² + 96x - 72
Answer:
20% mark up
Step-by-step explanation:
[(48-40)/40]×100%= 20%
Answer:
simple even tho im in 6th grade it would be over $100
Answer:
Step-by-step explanation:
Perimeter is
P = 2L + 2W. We are given the perimeter as 180 feet, so
180 = 2L + 2W. Solve this for either L or W. I chose W, no reason...
180 - 2L = 2W so
90 - L = W Hold that thought. We'll come back to it in a minute.
Area is
A = LW. We are given the area as 1800 square feet, so
1800 = LW. Sub in 90 - L for W:
1800 = L(90 - L). Distribute to get a quadratic:

Get everything on one side and solve for the length by factoring:

Factor this however you like to factor quadratics, to get the length of
L = 30 and L = 60. First off, the length is longer than the width in general, so if we want to solve for the width, plug in 60 as L in the equation in bold print:
90 - 60 = W and
30 = W
So L = 60 and W = 30