Find the cost for one ticket for the science center.
36.75 ÷ 3 = 12.25
Multiply the product with 12 to get the cost of 12 tickets.
12.25 × 12 = 147
Find the cost of 1 zoo ticket.
51 ÷ 4 = 12.75
Find the cost of 12 tickets by multiplying the product and 12
12.75 × 12 = $153
12 Science Center Tickets cost $147
12 zoo tickets cost $153
The Zoo costs more than the Science Center.
To find out how much more the Zoo costed, subtract 147 from 153.
153 - 147 = 6
The zoo only costs $6 more for 12 students.
So, you're answers are Zoo and $6
Answer:
X = 40
Explanation: (2x) = 80
80/2 = 40
X = 40 degrees
We have to find the unit rate, so we have to divide what you earned in interest by the amount of months.
120/8=15
So you earn $15 per month
---
sorry if this doesn't help
Answer:
$4000
Step-by-step explanation:
so $2800 was the starting price
100%-30%=70%
So 2800=70%
2800/7=400
400=10%
400*10=$4000
Answer:A
Step-by-step explanation: Hope this helped. Let me know if it did.